Türk savunma sanayii, hava sahası üstünlüğü ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçları için çalışmalarını sürdürüyor.

Bayraktar TB2 SİHA’lar Mali’de Bayraktar TB2 SİHA’lar Mali’de

ASELSAN ve ROKETSAN'ın iş birliği ile geliştirilen Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR-A’nın, 30 Mart 2021 tarihinde başlayan muayene ve kabul faaliyeti 5 Nisan 2021 tarihinde tamamlandı.

Kabul faaliyetlerinin tamamlanması Millî Savunma Bakanlığı'nın resmi sosyal medya hesapları üzerinden duyuruldu.

Millî Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi Geliştirme Dönemi Sözleşmesi gereği, Füze Fırlatma Sistemi (FFS) ile Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminin (FTYS) 30 Mart 2021 tarihinde başlayan muayene ve kabul faaliyeti 05 Nisan 2021 tarihinde tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Türk savunma sanayiinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hava sahası üstünlüğü kazandırmak adına yerli ve özgün olarak tasarladığı HİSAR A’nın kabul faaliyetlerinin tamamlanması sevinçle karşılandı.

HİSAR; askerî üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına (İHA) karşı kullanılan hava savunma füzeleri olarak biliniyor.