5 adet Reis Sınıfı Denizaltı’nın üretileceği Yeni Tip Denizaltı Projesi’nde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Bu kapsamda Gölcük Tersanesi Komutanlığında Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ikinci gemisi olan HIZIRREİS, 25 Mayıs 2023 tarihinde suya indirildi.

Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada;

“Gölcük Tersanesi Komutanlığında Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ikinci gemisi HIZIRREİS, 25 Mayıs 2023 tarihinde suya indirildi. Deniz Kuvvetlerimize hayırlı olsun.” ifadelerine yer verildi.

Gölcük Tersanesinde inşa edilen ilk denizaltı TCG PİRİREİS (S-330), Mart 2021'de denize indirilmişti. Projede, TCG HIZIRREİS Denizaltısı Havuza Çekme ve TCG SELMANREİS Denizaltısı İlk Kaynak Töreni de 23 Mayıs 2022'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilmişti.

Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi ile donatılan Reis sınıfı denizaltılar, bu sayede satha çıkmaksızın haftalarca sualtında harekat yapabilme imkanına sahip olacak. Düşük sesli seyir yeteneğine sahip olan denizaltılar, gizlilik içinde uzun süre harekat icra edebilecek. Denizaltılar 68 metre uzunluğa, 2 bin tonun üzerinde ağırlığa ve 40 personel kapasitesine sahip olacak.

Section 50

Reis sınıfı denizaltılar için son 'Section 50' teslimatı yapılmıştı

Yunanistan'dan HERON İHA tedariki kararı Yunanistan'dan HERON İHA tedariki kararı

Geçtiğimiz haftalarda Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısım "Section 50"nin son teslimatının Gölcük Tersane Komutanlığına yapıldığını açıklamıştı.

Türkiye'nin en modern denizaltılarının üretildiği, Yeni Tip Denizaltı Projesi kapsamında, torpido kovanlarının yer aldığı section 50, ülkemizde ilk kez üretilerek, Milli Denizaltı yolunda önemli bir kabiliyet kazanıldı.

İlk kez Türkiye'de, yerli ve milli imkanlarla, STM mühendisliği ve koordinasyonunda, Yalova'daki Gürdesan Gemi Makinaları Sanayii Ticaret AŞ'de üretilen "Section50"nin son teslimatı başarıyla gerçekleştirildi.

Türk Donanmasının en modern denizaltı platformu olacak Reis sınıfı denizaltıların en kritik bölümü olan Section 50, denizaltı ana silahlarını ve güdümlü mermilerin atılmasını sağlayan sistemleri içinde barındırıyor.

Üretilen Section 50 sayesinde Reis sınıfı denizaltılar, 8 adet 533 milimetrelik torpido kovanı ile silahlandırılıyor. Proje kapsamında 6 adet Reis sınıfı denizaltının teslim edilmesi planlanıyor.

İlk iki denizaltının, torpido kovanlarının yer aldığı bölüm, projenin ana yüklenicisi Alman ThyssenKrupp Marine Systems tarafından üretildi. 3, 4, 5 ve 6. denizaltılarda yer alacak Section 50 bölümü ise Türkiye'de STM ana alt yükleniciliğinde, Gürdesan'da üretiliyor.