Sosyal medyanın zararlarından en çok etkilenen taraf olan çocuklar, 'influencer' tehdidiyle karşı karşıya.

BBC'nin haberine göre, sosyal medyada ürün tanıtımında bulunan 'influencer'ların çocukları gelir elde etme amacı ile kullanmasına karşı Hollanda hükümeti harekete geçti.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Hükümet bu duruma çözüm bulabilmek için pedagoglarla, ebeveynlerle ve ilgili kişilerle meseleyi masaya yatıracak.

Alınacak ilk önlemlerden biri 'influencer'lara karşı şikayet bildirim hattı kurulması olacak.

Hollanda Sosyal İşler ve İstihdamdan Sorumlu Devlet Bakanı Dennis Wiersma, Hollanda Televizyonu’nda çıktığı bir programda çocukların reklamlarda vs kullanılarak sömürüldüğüne dikkat çekti. Bakana göre çocuklar, YouTube’daki aile vloglarında veya Instagram’daki paylaşımlarda, ebeveynleri tarafından ürün tanıtımlarının bir parçası haline getiriliyor. Bu durumda da gizli bir çocuk işçiliği ve sömürü sorunu yaşanıyor.

Hollanda'da 13 yaşından küçük çocukların TV'lerde ya da reklamlarda boy göstermesi için özel izin gerektiği biliniyor. Fakat sosyal medyada böyle bir zorunluluk olmadığı için çocukların ebeveynler tarafından gelir elde etme amaçlı  reklamlarda kullanılmaları çok da zor olmuyor.

Hollanda hükümeti de buna karşılık 2022 başlarından itibaren ülke genelinde ihbar ve yardım hattı oluşturacak. Olası çocuk işçiliğine karşı bu hatlar üzerinden şikayetler yapılabilecek ve önlemler alınabilecek. Bakanlık ayrıca sosyal medya reklamlarını ve şirketlerini de takibe alacak. Buna rağmen çocukları kazanç için kullanan ebeveynlere ve şirketlere yaptırım gündeme gelecek.