F-35 savaş uçaklarında yaşanan sıkıntılar bir türlü bitmek bilmiyor. F-35 savaş uçaklarına sahip ülkeler, uçakların sürekli yaşadığı problemlerle gündeme geliyor.

Bu sefer de Hollanda F-35 savaş uçaklarında yaşadıkları aksaklıkları kamuoyu ile paylaştı. Hollanda Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada motor yıpranması nedeniyle ülkedeki tüm F-35 savaş jetlerinin Leeuwarden Hava Üssü'nde inceleneceği aktarıldı.

"F-35 motorları beklenenden daha hızlı yıpranıyor"

Yaşanan motor arızası nedeniyle Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "F-35'ler F-16'lara göre daha ağır motora sahip ve iniş-kalkış sırasında pist yüzeyinde daha fazla yıpranmaya neden oluyor." değerlendirmesine yer verildi.

TUSAŞ ile Ege Üniversitesi arasında protokol imzalandı TUSAŞ ile Ege Üniversitesi arasında protokol imzalandı

Türkiye'nin programından çıkarıldığı F-35 savaş uçaklarının art arda yaşadığı "motor arızası" haberleri ilk değil. F-35'ler hakkında gelen teknik ve mali sorunlar, ABD Hava Kuvvetleri yetkililerini başka arayışlara yöneltmeye mecbur kıldı. ABD Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Charles Brown Jr. geçtiğimiz aylarda gazetecilere verdiği demeçte, F-35'lere bir alternatif olarak daha ucuz maliyetli yeni bir savaş uçağı programı başlatılacağını açıklamıştı.