Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

Hollanda'daki Müslümanlar islamofobik eylemlerin hedefinde kalmaya devam ediyor.

NCR gazetesinin haberine göre, Hollanda'da 10 belediyecamilere, cami imamlarına, yöneticilerine ve cemaatin liderleri konumundaki kişilere yönelik gizli bir araştırma yaptırdı. Araştırma; Rotterdam, Delft, Almere, Huizen, Leidschendam-Voorburg, Zoetermeer, Veenendaal ve Ede Belediyeleri tarafından özel şirktler yoluyla sürdürüldü. Utrecht Belediyesi ise, araştırmanın gizliliği ve yöntemiyle ilgili şüpheler sebebiyle yapılan gizli araştırmayı sonlandırdı.

Hollanda Güvenlik ve Terörle Mücadele Kurumunun (NCTV) belediyeler aracılığıyla finanse ettiği araştırmanın NTA (Nuance door Training en Advies) adlı özel firma aracılığıyla yaptırıldığı ve araştırma için 300 bin avro harcandığı belirtildi.

Haberin devamında, camilerde araştırma yapan NTA görevlilerinin kendilerini cemaatten biri ya da ziyaretçi olarak tanıttıkları ve cemaatteki çok sayıdaki kişiyle kimliklerini belirtmeden görüştükleri aktarılırken özellikle imam ve yöneticilerin geçmişleri, nereden geldikleri ve nerelerde eğitim aldıkları gibi detayları belediyelere "gizli bilgi" olarak raporladığına dikkat çekildi.

Belediyelerin kamu düzenini korumak için böyle bir araştırmaya gidildiği belirtilen haberde anayasa profesörü Ymre Schuurmans'ın da görüşlerine yer verildi. Belediyelerin özel şirketler aracılığı ile Müslümanlara yönelik yaptıkları bu gizli araştırmaları "hukuksuz" bulan Schuurmans, "Bu kapsamdaki bir bilginin toplanması çok geniş bir yetki ve belediyeler bunu özel şirket eliyle yapamaz." dedi.

Bu iddialar karşısında Müslüman kuruluşlardan SPIOR'un görüşüne de yer verildi. Haberde, Hollanda'da devlet ile Müslümanlar arasındaki güvenin "ciddi şekilde zedelendiği" ifadeleri dikkat çekti.