Hollanda envanterindeki insansız hava aracı sayısını artırmaya devam ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı'na bağlı Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamaya göre, Hollanda'ya 600 milyon doların üstünde bir bedel ile 4 adet MQ-9A Blok 5 Reaper SİHA'nın olası satışı onaylandı ve bu olası satışı Kongre'ye bildiren gerekli sertifika teslim edildi.

Bu sözleşme aynı zamanda 3 adet MQ-9 Mobil Yer Kontrol Sistemi, 30 adede kadar Gömülü Küresel Konumlandırma Sistemi/İç Navigasyon Sistemi (EGI) cihazı, Seçici Kullanılabilirlik Anti-Spoofing Modülü (SAASM) veya M-Code ile Havadan teslimatı da kapsayacak.

Ayrıca sözleşme, 8 adede kadar AN/DAS-4 Çoklu Spektral Hedefleme Sistemi, 20 adede kadar Lynx AN/APY-8 SAR radarı, Reaper motorları, Selex Seaspray SAR radarları; SeaVue Deniz Radarları, M299 Hellfire Longbow füze lançerleri, ilgili ekipman ve desteği içeriyor.

İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında İsrail'in insansız denizaltısı NATO tatbikatında

Sipariş edilen SİHA'ların ilk konuşlandırmasının 2025 yılına kadar, tam konuşlandırmanın ise 3 yıl sonra yapılması bekleniyor.

Hollanda, Temmuz 2018'de 4 adet MQ-9 Reaper Blok 5 İHA satın almıştı. Ülkenin hava kuvvetleri geçtiğimiz ay, keşif Reaper'larını lazer güdümlü GBU bombaları ve havadan karaya Hellfire füzeleri taşıyacak şekilde modifiye edeceğini açıklamıştı. Modifikasyon ve silah tedarikinin 100-250 milyon dolara mal olması bekleniyor.