Hollanda’dan Ukrayna’ya askeri yardım sözü!

Hollanda Savunma Bakanlığı cuma günü yaptığı açıklamada, alınan fonların Ukrayna'nın mühimmat ihtiyaçlarının karşılanması, halihazırda teslim edilmiş olan platform ve sistemlerin bakımı, ülkenin hava savunmasını güçlendirerek kritik altyapılara yönelik saldırılara karşı kendisini savunmaya devam edebilmesinin yanı sıra aynı zamanda desteğin Ukrayna'nın siber güvenliğini iyileştirmek için de kullanılacağını ifade etti. Açıklama, geçtiğimiz hafta Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius’un; Alman Hükümeti’nin 2024 yılında Ukrayna'ya askeri desteği artırma ve yardımı ikiye katlayarak 8 milyar avroya çıkarmayı planladığını duyurmasının ardından gerçekleşti

Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu

Hollanda-Ukrayna 3

Hollanda’nın, son açıklamayla birlikte şimdiye kadar taahhüt edilen 4,48 milyar Avro ile Rusya'nın işgalinin ardından Ukrayna'ya en büyük askeri yardım sağlayan ülkelerden biri olduğu değerlendiriliyor. Hollanda'nın yardımı ticari satın alma, stoklardan malzeme temini ve uluslararası ortaklarla iş birliği yoluyla sağlanacak. Hollanda aynı zamanda Avrupa'nın Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı sağlama çabalarını Danimarka ile birlikte koordine ediyor. Hollanda tarafından verilen ilk 5 uçak bu ayın başında Romanya'daki Feteşti Hava Üssü’ne intikal etmiş ve Ukraynalı pilotların eğitimlerine başlanmıştı.

Hollanda’nın 2024 yılında Ukraynalı askeri personeli eğitmeye devam edeceği de ifade edildi. Hollanda Silahlı Kuvvetleri’nin, Ekim 2022'den bu yana hem Birleşik Krallık'ta hem de Avrupa Birliği’ndeki eğitim misyonunun bir parçası olarak Ukraynalı askerleri eğitmek için düzinelerce eğitmen ve birlik sağladığı belirtildi. Bakanlık, planlanan askeri yardımla Hollanda Hükümeti’nin temmuz ayında Vilnius'ta düzenlenen NATO toplantısında imzaladığı, Ukrayna'ya uzun vadede desteğin devam edeceği yönündeki taahhüdü yerine getireceğini söyledi.

Hollanda-Ukrayna 2

Hollanda daha önce Ukrayna'ya T-72 tankları, yüzlerce zırhlı araç, Stinger ve Patriot hava savunma sistemleri, PzH2000 155 mm kundağı motorlu obüsler, Harpoon gemisavar füze sistemleri ve iki Alkmaar sınıfı mayın avcısı gemisi dahil olmak üzere çok sayıda askeri ekipman sağlamıştı. F-16 ve Leopard 2A4 tanklarının tedariki için Danimarka ile iş birliği yapan Hollanda, 100'den fazla Leopard 1 tankının teslimatı için Danimarka ve Almanya ile ortak çalışma yürütüyor.