Yapılan araştırmalar sonucunda, Huawei'nin çalışanlarının evliliklerine dahi müdahale ettiği ortaya çıktı. Öyle ki Huawei, çalışanlarının bir Avrupalı ile evlenmesini veya Batı'da vatandaşlık edinmesini suç veya ihanet olarak tanımlıyor. Aynı zamanda söz konusu çalışanları işten çıkarıyor. 

Mail Online'da yer alan haberde, Huawei'nin bu politikasını ihlal eden çalışanların "acil bir şekilde" Çin'e geri çağırıldığı ve geri dönmezlerse işten çıkarıldıkları belirtildi. 

Her 5 yılda bir yer değişikliği yaptırılıyor

Israrla Çin hükümetinden emir almadığını iddia eden şirketin, işçilerinin Çin yasalarına sadık kalmaları ve yurtdışına hassas bilgileri sızdırma olasılıkları konusunda endişe içinde olduğu söyleniyor. Ayrıca şirket kaynaklarının, çalışanları her 5 yılda bir farklı bir ülkeye göndererek "yerleşmelerini" engellemeye çalıştığı da biliniyor. 

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

Eski çalışan işten çıkarılış hikayesini anlattı

Eski bir Huawei çalışanının açıklamaları da bu bilgileri destekledi. Avrupalı bir kadınla evlenme planını yöneticisinin öğrenmesinin ardından işten atıldığını söyleyen çalışan, çıkarma işleminin 10 yıllık bir hizmetin ardından  gerçekleştirildiğini de belirtti. Aynı zamanda Huawei'den, "şirketin Avrupa'ya göç için bir araç olarak kullanılmasını engellemek istediği" yönünde bir açıklama yapıldığını da aktardı. 

Huawei'den açıklama yapıldı

Huawei'den yapılan açıklamada ise politikanın artık geçerli olmadığı bildirildi. Şirketten yapılan açıklamaya, bu politikanın İngiltere'de hiçbir zaman uygulanmadığı ve Avrupa'da ikamet etmenin çalışanlar için kişisel bir durum olduğu da eklendi.