Birleşik Krallık hükümeti tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamalara göre Çin merkezli firmaların yüksek hızlı mobil ağ ekipmanlarını kullanmamaları için verilen karar kapsamında Eylül 2021 tarihinden itibaren telekomünikasyon şirketleri Huawei 5G kitini kuramayacak. Birleşik Krallık 2027 yılının sonuna kadar Huawei’in bütün ürünlerinin 5G ağlarından çıkarılması kararını daha önceden almıştı. Çin, Birleşik Krallık’ın aldığı kararı eleştirirken, Huawei ise Birleşik Krallık’ın 5G ağlarından çıkartılmaları yönündeki kararından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti.

Cyber News tarafından yapılan habere göre bu Pazartesi günü Birleşik Krallık tarafından alınan kararlar, Çin merkezli firmalara ait ürünlerin 5G ağından çıkarılmasına dair sürecin ayrıntılarını ortaya koydu.

Geçen hafta Birleşik Krallık’ta çıkarılan yeni yasa ile Huawei’e uygulanan boykot kararına uymayan firmalara 100,000 pound ceza verilebilecek.

Birleşik Krallık hükümeti 5G ağının tedarikçilerini çeşitlendirmek için yeni bir strateji duyurdu, şu anda Japonya merkezli firma NEC ile iş birliği denemeleri yürütülmekte.

Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza Rekabet Kurulu'ndan Elon Musk'a ceza

Temmuz ayında Birleşik Krallık tarafından Huawei için alınan kararların sebebinin ABD ile olan tedarik ağlarına zarar gelmemesinden kaynaklandığı Birleşik Krallık tarafından açıklandı.