TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

Donald Trump’ın başkan olduğu dönemde uygulanan yaptırımlar nedeniyle ağır darbe alan teknoloji firması Huawei'nin, elektrikli araç özelinde otomotiv sektörüne yöneldiği aktarıldı.

Huawei'nin, tüketicilere yönelik üretilen elektronik sektöründen biraz saparak kendi markası altında elektrikli araçlar üreteceği bazı kaynaklar tarafından bildirilmişti.

Konuyla ilgili yapılan haberde kendi elektrikli araçlarını üretebilmek için tesislerini kullanabilmek üzere bazı otomobil üreticileri ile Huawei’nin temas halinde olduğu belirtilmişti. Huawei’nin elektrikli araç üreteceğine dair haberi yapan kaynak aynı zamanda şirketin sözcüsünün elektrikli araç üreteceklerini ya da tasarlayacaklarını kabul etmediğini de belirtti.

Bloomberg tarafından yapılan habere göre Huawei, bir elektrikli araç üreticisi için yazılım sistemleri, sensörler ve 5G komünikasyon donanımı sağlamıştı. Ayrıca başka elektrikli araç üreticileri ile de iş birlikleri bulunmaktaydı. Huawei’nin bir temsilcisi, şirketin hedefinde bir elektrikli araç üreticisi haline gelmenin olmadığını ancak Huawei’nin elektrikli araç üreticileri için bazı parçaları sağlayacağını Bloomberg’e söyledi.

Daha öncesinde Huawei’nin elektrikli araç üreteceğini ve otomobil üreticileri ile iletişim halinde olduğunu dile getiren kaynağın belirttiği otomobil üreticilerinden biri de BAIC Group'tu. Huawei ve BAIC daha öncesinde de iş birliği içerisinde bazı modeller geliştirmekteydi. Hatta 2021 BAIC tarafından üretilen ve Huawei’nin akıllı araç teknolojisine sahip olan bir modelinin 2021 yılında çıkması bekleniyor.