Huawei resmi uygulama mağazası AppGalerry için yapılan araştırmada kötü amaçlı yazılım keşfedildi. Dr. Web yaptığı araştırmada 3 geliştiricide sorun tespit etti. Bu 3 geliştiricinin geliştirdiği 10 uygulamada WAP dolandırıcılığına rastlandı. Bu dolandırıcılıkla kullanıcılar ücretli hizmetlere abone yapılıyor. Buna da ‘Joker’ ismi veriliyor.

ABD Hava Kuvvetleri siber savaşlara hazırlanıyor ABD Hava Kuvvetleri siber savaşlara hazırlanıyor

Söz konusu kötü amaçlı yazılımın sanal klavye, kamera uygulamaları, anlık mesajlaşma uygulamaları, çıkartma koleksiyonları, uygulama başlatıcılar, oyunlar vb. uygulamalarda yer aldığı belirtildi. Bu uygulamalara eklenen kötü amaçlı kod arkada bir tarayıcı penceresi açtığı belirlendi. Bu pencere de ücretli servislere abonelik başlatıldığı kaydedildi. Ayrıca yazılımın SMS mesajları ve bildirimlerle de kullanıcıların karşısına çeşitli bilgiler çıkardığı aktarılıyor.

Kullanıcıların güvenliğini ihlal eden söz konusu uygulamalar AppGallery’den kaldırıldı. Ancak telefonlardaki varlığı devam ediyor.

Dr. Web’e göre kötü amaçlı yazılım içeren uygulamalar 500 bin civarında telefona kurulmuş durumda. Kullanıcıları riske atan uygulamaların isimleri ise şöyle;

Super Keyboard (com.nova.superkeyboard)

Happy Colour (com.colour.syuhgbvcff)

Fun Color (com.funcolor.toucheffects)

New 2021 Keyboard (com.newyear.onekeyboard)

Camera MX – Photo Video Camera (com.sdkfj.uhbnji.dsfeff)

BeautyPlus Camera (com.beautyplus.excetwa.camera)

Color RollingIcon (com.hwcolor.jinbao.rollingicon)

Funney Meme Emoji (com.meme.rouijhhkl)

Happy Tapping (com.tap.tap.duedd)

All-in-One Messenger (com.messenger.sjdoifo)

Bu uygulamaların Google Play Store’da da olduğuna dair bilgiler bulunuyor. Güvenlik için bu uygulamaların kurulu olan telefonlarda kaldırılması gerekiyor.