Huawei, yılın ilk yarısında önceden tahmin ettiği büyük bir gelir düşüşü yaşadı.

Zdnet'in haberine göre, Huawei'nin geçen yılın bu zamanlarda 454 milyar yuan'lık geliri, haziran ayı sonuna kadar ortaya konulan satış raporundaki verilere göre 320 milyar yuan'lık gelir seviyesine inerek yılın ilk yarısında ciddi bir şekilde düştü.

Şirketin gelirinin 454 milyar yuan'dan 320 milyar yuan'a gerilemesi yüzde 29,4'lük bir daralma yaşandığını gösteriyor. Şirket ise bunun beklenen bir sonuç olduğunu ifade etti.

Huawei, iş birimi bazında, taşıyıcı işinin yüzde 14 düşüşle 137 milyar yuan'a gerilediğini; tüketicinin 221 milyar yuan'dan 136 milyar yuan'a yüzde 13,7 seviyesinde düştüğünü; işletmenin ise yüzde 18 artarak 36 milyar yuan'a gerilediğini söyledi.

Huawei'nin CEO'su Eric Xu, şirketin amacının sürdürülebilir bir şekilde hayatta kalmak olduğunu söyledi. Xu, yaptığı açıklamada "Tüketici işimizden elde edilen gelirde dış faktörlerin sebep olduğu düşüşe rağmen, taşıyıcı ve kurumsal işlerimizde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğimizden eminiz. Bunlar zor zamanlardı ve tüm çalışanlarımız olağanüstü bir kararlılık ve güçle ilerliyorlar." dedi.

Huawei, satışların yılın ilk çeyreğinde ise yüzde 16,5 düştüğünü açıkladı.

O sırada Xu, Huawei'nin tedarikçilerinin ABD müdahalesine tabi olmayan yonga setleri üretebileceğini umduğunu ve Huawei'nin ABD'nin Varlık Listesi'nden çıkarılmasını beklemediğini söyledi .

17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü 17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü

Huawei geçen bir yıl boyunca 64,6 milyar yuan net kar elde ettiğini bildirirken, Çin dışındaki pazarlardaki büyümesi durma noktasına geldi. 2020 boyunca Avustralya kolundaki gelirinin yarıya düştüğü şirket, 113 çalışanını işten çıkardığını kaydetti.

Huawei, geçen yıl kasım ayında da ABD kısıtlamaları sebebiyle Honor markasını satmıştı.