Türkiye, ABD'den F-16 alımı konusunda herhangi bir şart koşulmasına kararlı tutumu ile itiraz ediyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tahıl koridorundan, ABD'den F-16 alımına sınır ötesi operasyonlardan Zaho’daki terör saldırısına kadar gündeme ilişkin Al Jazeera kanalına önemli açıklamalarda bulundu.

Akar, ABD'nin Türkiye'ye F-16 satışında yeni şartlar koşması hakkında, "Gördük ki Amerika Birleşik Devletleri Kongresi bu uçakların kullanımı ile ilgili kanun ve şartlar yayınladı.  Biz de Türkiye’nin egemen bir devlet olduğunu ve şartlı bir şekilde uçak almayı kabul etmeyeceğimizi söyledik. Bu şartların daha sonra değişeceğine inanıyoruz. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, bu uçakları Türkiye’ye satmak için kurumsal davranacaktır. Çünkü biz müttefikiz. Beraber yapacak çok işimiz var." dedi.

Bakan Akar, Suriye'ye olası askeri operasyona yönelik ise, ''Tel Rıfat ve Münbiç bölgeleri terör yuvalarına dönüşmüştür. Bu bölgelerden bize ve Suriyeli vatandaşlara karşı provokatif ateş açılıyor. Bu kabul edilemez. Gerekli olan neyse yapacağız. Kimsenin bizden hakkımızdan vazgeçmemizi talep etme hakkı yoktur. Suriye sınırı tarafından korkunç provokasyonlar var.'' ifadelerini kullandı.