Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, "5. Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu"nun açılış konuşmasında önemli açıklamalara yer verdi.

Bakan Akar, sivil toplum kuruluşlarının ülkelerin demokratikleşme sürecinde ve toplum hayatında özel bir yeri olduğunu belirtti. 15 Temmuz Derneği'nin de şehit yakınları ve gazilerle dayanışma konusunda ve 15 Temmuz ruhunu gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmak ve yaşatmak için önemli bir toplumsal sorumluluk üstlendiğini ifade eden Bakan Akar, derneğin demokrasi hayatına önemli katkılar sağladığını bildirdi.

"Günümüzün çatışmalarında devlet dışı aktörlerin etkisi gittikçe yükseliyor"

Dünyanın büyük ve hızlı bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu, değişen bu yapıda ülkeler arasındaki mücadele yöntemlerinin de sabit kalmayıp sürekli değiştiğini dile getiren Bakan Akar, “Nitekim günümüzde mücadele ve çatışmalar, konvansiyonel yapıdan uzaklaşarak ‘asimetrik’ bir şekil almıştır. Bunların en başında da vekâlet olarak terör gelmektedir. Artık dünya gündeminde doğrudan doğruya ülkeler arası rekabet geride kalmakta, devlet dışı aktörlerin, etkilerini giderek yükselttiği yeni bir mücadele alanı oluşmaktadır.” diye konuştu.

"Türkiye, mevcut şartlar için evrimleşen teröre 15 Temmuz'da şahit oldu"

Terör örgütlerinin, devlet dışı aktörler olarak vekâleten yürüttükleri mücadele alanının en önemli unsuru hâline geldiğini belirten Bakan Akar, şunları söyledi: “Bu örgütler aynı zamanda, yeni dünya düzenindeki etkilerini artırmak için mevcut şartlara da kendilerini uyarlamış ve evrimleşmiştir. İşte bu evrimleşmiş terörizme Türkiye, maalesef 15 Temmuz günü bizzat şahit, tanık olmuştur. Ülkemizin yüz yüze kaldığı en önemli güvenlik ve toplumsal sorunlarından biri olan FETÖ, yeni nesil terörün ilk örneği olarak 15 Temmuz hain darbe girişiminde karşımıza çıkmıştır. Kutsal değer ve referanslarla devlet ve insan hayatının her alanına sirayet eden FETÖ’nün hain militanları, 15 Temmuz’da milletimize, devletimize, TSK’ya ve demokrasimize karşı tarihimizde görülmemiş bir ihanete, kalleşliğe kalkışmıştır. Şanlı tarihi boyunca karşılaştığı zorlukları, kederde ve kıvançta bir ve beraber olarak aşan asil milletimiz, bu hıyanet karşısında Sayın Cumhurbaşkanımızın yüksek siyasi liderliğinde yediden yetmişe bütün fertleriyle tek vücut olmuş demokratik değerler uğruna destansı bir mücadele vermiştir. Asil milletimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma ve emniyet güçlerimizin vatansever evlatlarıyla birlikte tek yumruk, tek yürek olarak bu alçakların hain darbe girişimini akamete uğratmıştır. Milletimiz bu kahramanlığıyla egemenliğin kayıtsız şartsız kendisine ait oldğuunu, millî iradeye kimsenin tahakküm edemeyeceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir.”

"TSK, terör örgütü FETÖ'den temizlendikçe daha da güçlenmektedir"

Bu mücadeleyi Türkiye ve dünya demokrasi tarihinde önemli bir milat olarak nitelendiren Bakan Akar, “Engin feraset sahibi milletimiz, 15 Temmuz’da ordusuyla arasını açmak isteyenlere itibar etmemiş, terör örgütünün hain planına engel olmuş ve ordusuna sahip çıkmıştır. Bu vesileyle, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve kurumlarını, millî ve manevi değerlerini canı pahasına koruyan ve mensubu olmaktan gurur duyduğumuz asil milletimize saygı ve şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu. Birlik ve beraberlik, egemenlik ve bağımsızlığın timsali olan kahramanların fedakârlıklarının asla unutulmayacağını vurgulayan Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı: “TSK, kendisini zayıflatmayı ve yıpratmayı amaç edinen hain, alçak FETÖ mensuplarından temizlendikçe çok daha güçlenmekte, görev ve sorumluluklarını büyük bir başarıyla yerine getirmektedir. FETÖ ile mücadele kapsamında bugüne kadar toplam 23 bin 364 kişi Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ihraç edilmiştir. Elde edilen yeni bilgi, belge ve verilerle bir bütün hâlinde mücadeleye kararlılıkla devam ediyoruz. Bu kararlı mücadelenin nereye varırsa oraya kadar gideceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

"TSK'nın şanlı üniformasını hiçbir hainin taşımasına asla müsaade etmeyeceğiz"

TSK’nın şanlı üniformasını hiçbir hainin taşımasına asla müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini belirten Hulusi Akar, "Bundan herkes emin olsun. 15 Temmuz sonrası yurt içi ve sınır ötesinde düzenlenen harekâtlarda ve sayısı giderek artan büyük tatbikatlarda elde edilen başarılar, FETÖ’den temizlendikçe daha da güçlendiğimizin en açık göstergesidir.” ifadelerine yer verdi.

Bu süreçte TSK personelinin olağanüstü gayretle çalışarak kendilerine verilen her türlü görevi yerine getirdiğini, en küçük bir zafiyet yaşanmaması için büyük fedakârlık ve kahramanlıklar gösterdiğini vurgulayan Bakan Akar, şunları kaydetti: “Hain darbe girişimi sonrası Kara Kuvvetlerimiz, bugüne kadar 176 büyük çaplı operasyon icra etmiştir. Suriye ve Irak’ta gerçekleştirilen 10 büyük harekât ile büyük bir alan terör örgütlerinden temizlenmiş, güvenli bölgeler hâline getirilmiştir. 2016 yılından itibaren Kara Kuvvetleri Komutanlığınca planlanan ve katılım sağlanan tatbikat faaliyetleri her yıl bir önceki yıllara göre önemli bir artış göstererek son 5 yılda 500’e yakın ulusal ve uluslararası çapta eğitim, tatbikat faaliyeti büyük bir başarıyla gerçekleştirilmiştir. Kara Kuvvetlerimizin muharip imkân ve kabiliyetlerinin artırılması maksadıyla komando tugay sayımız 17’ye yükseltilmiştir. Deniz Kuvvetlerimizin ise harekât eğitim faaliyetleri, son beş yılda % 50’den fazla artış göstermiş, deniz seyir süresi, sadece 2020 yılı içerisinde tüm zamanların en yüksek seviyesine, 200 bin saate ulaşmıştır. Dünyadaki en büyük orduların dahi kesintisiz 150 günlük seyir sürelerini büyük başarı olarak kabul ettiği bir ortamda TCG Giresun gemimiz, 182 günlük kesintisiz seyir süresine ulaşarak bu alanda önemli bir başarı elde etmiştir.”

Terörle mücadele operasyonları

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın da pilot eksikliğine rağmen faaliyetlerini başarıyla yerine getirdiğini belirten Bakan Akar, “Hava Kuvvetlerimizin semalarımızın korunmasında ve terörle mücadele harekâtlarında son beş yıldaki harekât uçuşu sayısı büyük oranda artmıştır. Tüm bunların yanı sıra Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz daha birçok faaliyeti de başarıyla icra ederek her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Netice itibarıyla bu süreçte TSK’nın etkin, caydırıcı, saygın niteliklerini artırmak için personel temininden eğitimine, yeni askerlik sisteminden teşkilat yapısına kadar reform niteliğindeki birçok yenilik ve uygulama hayata geçirilmiş, böylece TSK, nitelik ve nicelik olarak sürekli bir gelişim kaydetmiştir.” ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı ve en yoğun mücadelesini verdiğini, faaliyetlerine etkin bir şekilde devam ettiğini dile getiren Akar, “Kahraman ordumuz, vatanımızın, Mavi Vatanımızın, semalarımızın ve 84 milyon vatandaşımızın güvenliğini için başta FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütleri olmak üzere her türlü risk, tehdit ve tehlikeye karşı ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışıyla azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir.” diye konuştu.

"PKK, Kürt kardeşlerimizi DEAŞ da Müslümanları temsil edemez"

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Irak’ın kuzeyindeki Pençe serisi operasyonların artan bir şiddet ve tempoda, Iraklılarla koordineli bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, şu açıklamalarda bulundu: “Bizim mücadelemiz terörledir, teröristledir. Irak’ın kuzeyinde yuvalanan ve ülkemize 40 yıldır tehdit oluşturan teröristleri etkisiz hâle getirmekten başka düşüncemiz yok. İnşallah bu mücadelenin sonunda terör belasından ülkemizi kurtaracağız, bunda azimli ve kararlıyız. En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. Terörü bitirmekte, halkımızı terör belasından kurtarmakta kararlıyız. Şu hususun altını çizmek isterim ki PKK eşittir YPG. Özellikle dış basında PKK ve YPG ayrı, farklı gösterilmeye çalışılmaktadır. YPG ve PKK’nın bir farkı olmadığını herkesin çok iyi bilmesi lazım. ‘YPG ile PKK farklıdır’ demek bizim aklımızla alay etmek demektir. DEAŞ da aynı şekilde azılı bir terör örgütüdür. Bunların birbirinden farkı yoktur. Terör örgütleri arasında hiçbir ayrım yapmadık, yapmıyoruz. PKK, Kürt kardeşlerimizi DEAŞ da Müslümanları temsil edemez. Bunun bütün dünya tarafından bilinmesi lazım.”

"TSK milletimizin duasından aldığı ilhamla görevinin başındadır"

Bakan Akar, bazı savunma ve güvenlik konularına da değinerek sözlerini, “TSK, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerleriyle, asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığı ilhamla aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Biliyoruz ki en büyük takdir güvenilmek, en büyük başarı da bu güvene layık olmaktır. Sizlerin bizlere olan güveni ve desteği sürdükçe inşallah başaramayacağımız hiçbir şey, aşamayacağımız hiçbir zorluk yoktur.” ifadeleriyle tamamladı. Konuşmasının sonunda Bakan Akar'a 15 Temmuz şehidi Prof. Dr. İlhan Varank'ın ablası Ayşe Arslantürk, dernek tarafından hazırlanan "251 Mektup" adlı eseri hediye etti.