Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere gittiği Brüksel’de NATO Karargâhı'na geldi.

Türkiye'nin NATO Daimî Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, TMR Başkanı Korgeneral İsmail Üner ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, NATO Daimî Temsilciliği ile Türk Askerî Temsilciliğini ziyaret etti.

Buradaki çalışmalara ilişkin bilgi alan Bakan Akar, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde uluslararası alanda bir özne hâline geldiğini belirtti.

Babcock, 121 milyon sterlin değerindeki denizaltı ihalesini kazandı Babcock, 121 milyon sterlin değerindeki denizaltı ihalesini kazandı

Yoğun çabalar sonucu oluşturulan “tahıl koridoru” ile küresel gıda krizinin çözümünden rehine takasına, hudutların savunulmasından Karadeniz'de istikrarın sağlanmasına kadar Türkiye'nin gerçekleştirdiği önemli çalışmalara vurgu yapan Akar, farklı faktörler nedeniyle hassas bir dönemden geçildiğini ifade ederek gerek Türkiye'nin savunma ve güvenliği gerekse ittifakın faaliyetleri kapsamında çalışmaların daha büyük hassasiyetle devam etmesinin önemini ifade etti.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ilk gününde gerçekleştirilecek oturumların yanı sıra Ukrayna Savunma Temas Grubu da toplantı yapacak. Akşam da Bakanlar çalışma yemeğinde bir araya gelecek.

İkinci günde ise NATO Nükleer Planlama Grubu Toplantısı yapılacak. Ardından Kuzey Atlantik Konseyi Bakanlar Toplantısı düzenlenecek.