İlk olarak Romanya Savunma Bakanlığını ziyaret eden Bakan Akar, askerî törenle karşılandı. Bando tarafından ulusal marşların çalınmasının ardından Bakan Akar, tören birliğini Rumence selamladı.

Törenin ardından baş başa görüşen Bakanlar Akar ve Dincu daha sonra heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Resim

Heyetler arası görüşmelerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile Romanya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Daniel Petrescu da yer alırken, iki Komutan öncesinde baş başa görüşme gerçekleştirdi.

İkili ve bölgesel konuların yanı sıra askerî eğitim iş birliği ile savunma sanayi konularında görüş alışverişinde bulunulan görüşmelerde Bakan Akar tarafından; Karadeniz güvenliği çerçevesinde bölgesel sahiplik ilkesi, Montrö Sözleşmesi hükümlerine uyum, kıyıdaş devletlerle iş birliği ve askerî gerginliklerin önlenmesinin önemine vurgu yapıldı.

Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü Kanada’da yetiştirilen askeri pilot sayısı yarıya düştü

Resim

Bakan Akar tarafından ayrıca Rusya ve Ukrayna arasında ateşkesin bir an önce ilanı, gerginliğin azaltılması, insani yardımlar ile diplomatik çabalara devam edilmesinin gerekliliği ifade edildi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konudaki çabalarına dikkat çekildi.

Resim

Görüşmelerin ardından Bakanlık Şeref Defteri’ni de imzalayan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Resmî görüşmeler yapmak üzere Romanya’da bulunmaktan ve Romanya Savunma Bakanlığını ziyaret etmekten büyük memnuniyet duydum. Türkiye ve Romanya arasında kökleri tarihe dayanan stratejik seviyede güçlü, siyasi, ekonomik ve kültürel bağlar bulunmaktadır.

Küresel ve bölgesel düzeyde belirsizlik, risk, tehdit ve tehlikelerin arttığı bir dönemde dost ve kardeş müttefikimiz Romanya ile aramızdaki askerî eğitim iş birliği alanındaki dayanışma çok daha önemli hâle gelmiştir. İlişkilerimizin ve iş birliğimizin önümüzdeki dönemde başta savunma ve güvenlik olmak üzere hemen her alanda çok daha ileri seviyelere ulaşacağına inanıyorum.”

Romanya Savunma Bakanı Dincu’ya da gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür eden Akar, “Kahramanlar Günü dolayısıyla da Romanya’nın ve Rumen halkının egemenlik ve bağımsızlığı için hayatını feda eden tüm Rumen kahramanlarını saygıyla anıyorum.” ifadesini kullandı.