Türk havacılık tarihinin en önemli projelerinden biri olan HÜRJET, ABD'li rakibinin aksaklıklarını fırsata dönüştürmek istiyor.

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan, Paris Air Show'da Almanya merkezli ESUT'a verdiği röportajda, ABD'nin T-7 programındaki gecikmenin farkında olduklarını ve TUSAŞ olarak bu gecikmeyi telafi etmek için bir fırsat gördüklerini vurguladı.

Müşteri için teslimatın ne kadar hızlı gerçekleştirildiğinin çok önemli olduğunun altını çizen Doğan, TUSAŞ için bir fırsat doğduğunu ifade etti.

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

TUSAŞ'ın halihazırda Türkiye ile iki adet HÜRJET prototipi ve 16 adet ön üretim uçağının teslimatı için sözleşmesi bulduğunu söyleyen Atilla Doğan, 2025'e kadar 4 ve 2028'in sonuna kadar 12 adet uçağın teslim edileceğini söyledi.

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan, şirketin bu siparişi 16'dan fazla uçağa çıkarmak için Türk yetkililerle görüştüğünü ve yaklaşık beş ya da altı potansiyel müşteriyle de "ciddi görüşmeler" yaptığını dile getirdi.

Milli Muharip Uçak KAAN hakkında da demeç veren Atilla Doğan, programın çok iyi ilerlediğini ve KAAN’ın bir yıl sonra uçuşa hazır hale gelmesini umduklarını kaydetti. 

Uçağın sistem gereksinimlerinin gözden geçirilmesi tamamlandığını söyleyen Doğan, ön tasarım incelemesinin de tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.