Türk savunma sanayii, savunma ve havacılık alanında Türkiye'nin en önemli projelerinden biri olan HÜRJET için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii  (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk insanlı jet motorlu uçağı olan HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı için 200 adet F404 motorunun alınması planlanıyor.

HÜRJET_2

Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Havacılıkta Milli Motor Serüveni” sunumunda konuşan TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Akşit, şirketin projeleri ve yürütülen çalışmalar hakkında öğrencilere bilgi verdi. 

TEI Genel Müdürü Akşit, HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı testlerinin başarılı bir şekilde sürdüğünü vurgularken halen kullanımda olan F404 motorları için General Electric ile görüşmelerin sürdüğünü ve toplamda 200 motorun, 100 tanesi kesin, 100 tanesi opsiyon olarak görüşüldüğünü ifade etti. 

Akşit sözlerine amaçlarının bu motorların TEI tesislerinde üretilmesi olduğunu ekledi.

hürjet ara ilk uçuş

Halihazırda HÜRJET'in donanımında bir adet General Electric F404-GE-102 motoru bulunuyor. Bu anlaşma, Haziran 2023'te Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen dünyanın en büyük havacılık fuarı olan Paris Air Show'da imzalanmıştı. 

HÜRJET Projesi 

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı; tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlandı. HÜRJET’in silahlı varyantı; geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe alanlarında önemli bir güç unsuru olarak ön plana çıkıyor.

HÜRJET Projesi, Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatıldı.

Hizmet süresi 20 yılı aşan Jet Eğitim Uçaklarının yerine kullanılacak olan HÜRJET'in; sayısı hızla artan 5'inci nesil uçaklar (TFX, F-35, vb.) ve güncellenen konfigürasyonlarına hitap edecek jet eğitim uçağı olarak kullanılması hedefleniyor.

hürjet

26 Aralık 2022 tarihinde İlk Enerji verme testini başarıyla geçen HÜRJET’te 30 Ocak 2023 tarihinde ilk kez motor başarılı bir şekilde çalıştırılmış ve 18 Mart 2023 itibari ile taksi testleri için pistle buluşmuştu.

Yerli ve milli imkânlarla geliştirilen HÜRJET Jet Eğitim Uçağı projesi kapsamında çalışmalar 2017 Ağustos ayında başladı. Üretimi tamamlanan ilk komponent 10 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen törenle nihai montaj hattına taşınmıştı.

Montaj faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından yer testleri (iniş takımı, kablaj, kanopi mekanizma, elektrik testleri) başlatılan HÜRJET ilk motor çalıştırma gereksinimleri olan aviyonik sistem, elektrik sistemi ve yakıt testlerini başarıyla tamamlayarak projenin en önemli virajlarından biri olan motor çalıştırmasını da 30 Ocak 2023 tarihinde başarıyla tamamladı.

HÜRJET-1

18 Mart 2023 tarihinden itibaren taksi testlerini icra eden HÜRJET, 25 Nisan 2023 itibariyle tekerlerini yerden tamamen kesti ve gökyüzüyle kucaklaştı.

İlk uçuşunun ardından tasarım zarfı içerisinde uçuş testlerine devam edilen olan HÜRJET’in varyantları arasında Jet Eğitim Uçağı versiyonu, Akrotim Gösteri Uçağı versiyonu, Harbe Hazırlık Uçağı Versiyonu, Red Aircraft Versiyonu ve Uçak Gemisi Versiyonları bulunuyor.

Üst irtifa limiti 45 bin ft. Olan HÜRJET uçağımız ses hızının 1.4 katı hızda uçuş yapabilmek kabiliyetine sahip.

Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı Slovenya, IRIS-T SLM tedariki konusunda Almanya ile anlaştı

Tek motorlu, tandem ve modern aviyonik süite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanan HÜRJET’te ilk teslimatın 2025 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.