Türk havacılık tarihinin en önemli projelerden HÜRJET için önemli bir anlaşmaya imza atıldı.

Defence Türk'ün haberine göre TUSAŞ ve Altınay Savunma Teknolojileri iştiraki TAAC Havacılık Teknolojileri, İtalya merkezli Magnaghi Aeronautica SpA ile "HÜRJET İniş Takımları Blok 0 ve Blok 1 Geliştirme ve Üretimi" için stratejik iş birliği anlaşması imzaladı.

Sözleşme kapsamında Magnaghi Aeronautica SpA, HÜRJET İniş Takımları Blok 0 ve Blok 1 geliştirmesi ve üretimi için yapılacak çalışmalarda TAAC’ın alt yüklenicisi olacak.

TAAC Havacılık Teknolojileri (TAAC), Temmuz 2019 tarihinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ve ALTINAY Savunma Teknolojileri A.Ş. ortaklığında kurulmuştur.

İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak

Şirketin amacı, havacılık standartlarındaki kritik Hareket ve Uçuş Kontrol Sistemleri, İniş Takımı Sistemleri ve Test Sistemlerinin yerli olarak geliştirilmesidir. TAAC, 2019 yılında HÜRJET Iron Bird geliştirme projesiyle mühendislik faaliyetlerine başlamış olup bugün itibarıyla yerli ve yabancı paydaşlarıyla birlikte Milli Muharip Uçak KAAN ve diğer platformlar başta olmak üzere çeşitli kritik projeler yürütmektedir.