TUSAŞ tarafından yerli imkanlarla üretilen ve 18 Mart 2023 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan HÜRJET'in motor çalıştırma anları anları sosyal medyada paylaşıldı.

HÜRJET'in motor çalıştırdığı bilgisi Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir'in resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada;

"Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan’ın güçlü liderliğinde, Türk savunma sanayii olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor.
HÜRJET motorunu çalıştırdı!
Artık sıra uçuşta!" ifadelerine yer verildi.

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı; tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlandı. HÜRJET’in silahlı varyantı; geniş görev yelpazesi ve üstün faydalı yük kapasitesi ile muharebe alanlarında önemli bir güç unsuru olarak ön plana çıkıyor.

Hürjet Projesi, Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatıldı.

Hizmet süresi 20 yılı aşan Jet Eğitim Uçaklarının yerine kullanılacak olan HÜRJET'in; sayısı hızla artan 5'inci nesil uçaklar (TFX, F-35, vb.) ve güncellenen konfigürasyonlarına hitap edecek jet eğitim uçağı olarak kullanılması hedefleniyor.

Irak, Çin üretimi CH-5 İHA satın almış olabilir Irak, Çin üretimi CH-5 İHA satın almış olabilir

TUSAŞ HÜRJET Programını; eğitim uçağı/sistem üretimi ve tasarımında sahip olduğu maliyet etkin bilgi ve tecrübesini pazarda ortaya çıkan potansiyelin karşılanması amacıyla başlattı.