HÜRJET'in ABD'li rakibi, bitmek bilmeyen gecikmeler sonrası ilk uçuşunu sonunda gerçekleştirdi.

ABD Hava Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve büyük ihracat potansiyeli olarak görülen Boeing T-7A Jet Eğitim Uçağı, yıllardır süren geliştirme çalışmaları sonrası ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Test ve tasarım doğrulama amacıyla kullanılacak üretim öncesi mühendislik ve üretim geliştirme (EMD) uçaklarının ilk partisinin bir parçası olan ilk T-7A ilk kez gökyüzüne çıktı.

T-7A Red Hawk'ın ABD Hava Kuvvetleri'nin kullanımı ve bakımı giderek zorlaşan ve eskiyen T-38 Talon jet eğitim uçaklarının yerini alması planlanıyor.

FzuuuLAX0BEEt-i

Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık Yunanistan'dan kapsamlı savunma tedarikine yeşil ışık

T-7A Red Hawk programındaki gecikme

Boeing 2016'dan bu yana bu programı desteklemek için gerçek uçuş testleri yapıyor, ancak tamamen üretim tekrarı olmayan prototip uçakları kullanıyor.

Geçmişte ABD Hava Kuvvetleri ilk beş T-7A EMD prototipini bu yıl teslim almaya başlamayı ve yeni jet eğitim uçaklarını gelecek yıl fiilen hizmete sokmayı umduğunu söylemişti.

Ancak, servis şimdi EMD prototip teslimat takvimini en az Aralık 2025'e kadar geri çekti ve şimdi Kızıl Şahinlerin 2027'den önce hizmete girmeye başlamasını bekliyor. Bu gecikmelere bir dizi faktör neden olurken, şu anda en önemlisi T-7A'nın ACES 5 fırlatma koltukları ve uçağın komple acil çıkış sisteminin diğer unsurlarıyla ilgili sorunlar.

Orijinal konfigürasyonun belirli vücut tiplerine sahip pilotlar, özellikle de daha küçük ve hafif kadın pilotlar için önemli ve maliyetli yeniden tasarım çalışmaları gerektirecek kadar ciddi güvenlik sorunları ortaya çıkardığı tespit edilmiştir.

T-7A için sabit fiyatlı bir sözleşme imzalayan Boeing, bugüne kadarki gecikmeler nedeniyle 1.1 milyar dolar zarara uğradı.

HÜRJET_3 (1)

HÜRJET, T-7 programındaki gecikmeyi fırsat olarak görüyor

T-7 Jet Eğitim Uçağı'nın rakibi olan, TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRJET, ABD'li rakibinin aksaklıklarını fırsata dönüştürmek istiyor.

ABD'nin T-7 programındaki gecikmenin farkında olan TUSAŞ, bu gecikmeyi telafi etmek için bir fırsat olarak görüyor.

ABD'li T-7A, 28 Haziran itibariyle ilk uçuşunu gerçekleştirirken, HÜRJET 25 Nisan'daki ilk uçuşundan bu yana kadar 10 kez gökyüzü ile buluştu.

TUSAŞ, 2025'e kadar 4 ve 2028'in sonuna kadar 12 adet HÜRJET'i Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim etmeyi planlıyor.