HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı, Türkiye semalarında görev yapmak için gün sayıyor.

İspanya'dan SIRTAP İHA tedariki İspanya'dan SIRTAP İHA tedariki

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından yerli ve milli imkanlarla özgün olarak geliştirilen HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağının Türk Hava Kuvvetlerine teslimatları Şubat 2022'de başlayacak.

TUSAŞ'ın kritik tesislerinin açılışının gerçekleştirildiği ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen "Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Programı"nda konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, HÜRKUŞ Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağının Şubat 2022'de Türk Hava Kuvvetlerine teslim edileceğini açıkladı.

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, ilk partide 6 adet HÜRKUŞ'un teslim edileceğini söylerken, teslimatının Mayıs 2022'de tamamlanması planlanıyor.

HÜRKUŞ Yeni Nesil Eğitim Uçağı

Tandem oturma düzenli, alçak kanatlı, tek motorlu, turboprop eğitim uçağı HÜRKUŞ, temel eğitim ve savaş uçağı dönüşümü arasındaki tüm eğitim kademelerinde kullanılmak ve zorlu operasyonlarda yakın hava desteği görevlerini yerine getirmek üzere, yeni nesil gelişmiş eğitim ve hafif taarruz uçağı olarak üstün performans sağlaması amacıyla TUSAŞ tarafından tasarlandı.

İki prototip uçak ile şu ana kadar yapılan 530 sorti uçuşta 567 saat havada kalan HÜRKUŞ, bu uçuşlarda 356 knot sürate, 35.500 ft irtifaya çıkılmış, 6.3 g görüldü. Uçuşlarda; sistem fonksiyon testleri, hava veri sistemi kalibrasyonu, kararlılık ve kontrol testleri, acil durum testleri, düşük sürat, detaylı stall ve aerodinamik konfigürasyon testleri, spin testleri, kararlılık ve kontrol testleri, performans testleri, havada motor susturma testleri, aerobatik ve operasyon testleri, yüksek hız ve çırpınma testleri vb. icra edildi.