İ Sıfını Fırkateynler, SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi le gücüne güç katacak.

Hava savunma harbi başta olmak üzere bütün temel harp programlarına yönelik çalışmalar yapabilecek İ Sınıfı Fırakteynlere SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi entegre edilecek.

SİPER entegrasyonu ile İ Sınıfı Fırkateynler, hava soluyan hedefleri 100+ km uzaklıktan imha edebilme kabiliyetine sahip olacak.

SİPER’in haricinde Milli Dikey Atım Sistemi’ni (MDAS) bünyesinde bulunduracak İ Sınıfı Fırkateynler, hava savunma harbi konusunda Türk Deniz Kuvvetleri’ni farklı bir boyuta taşıyacak.

Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) | Yerli VLS

Gemilerdeki hava savunmanın önemini kavrayan Türk savunma sanayii bu alandaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

ASELSAN ve ROKETSAN iş birliği ile geliştirilen MDAS, İ Sınıfı Fırkateynler ve TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi başta olmak üzere birçok muharip savaş gemisinde kullanılacak olan füzeler için geliştirilen bir dikey atım sistemi olarak biliniyor.

ABD’den alınacak MK41 VLS’lere gelen ambargodan dolayı Türk savunma sanayii İ sınıfı fırkateynler ve ilerideki gemi projeleri için Milli Dikey Atış Sistemi MDAS’ı geliştirecek.

Libya açıklarında görev yapan gemilerimizin Hafter’e bağlı gruplar tarafından hedef alınması sonucunda bu gereksinim daha da iyi kavranmış oldu.

Hafter’e bağlı gruplara ait İHA’ların gemilerimizce vurulması, denizden hava savunmanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi.

MDAS’dan atılacak hava savunma füzeleri sayesinde İ sınıfı fırkateynler orta irtifa ve menzilde hava savunma yapabilecek ve desteklediği gemilerin de hava savunmasını üstelenebilecek.

Mavi Vatan'ın 2 yeni bekçisi denize indirildi Mavi Vatan'ın 2 yeni bekçisi denize indirildi

ABD’deki muadili olan MK-41 VLS sisteminin yerine donanmada hizmet verecek. G-40 ve SİPER gibi çok kritik hava savunma füzelerinden, Gezgin gibi taktik üstünlük sağlayacak seyir füzelerine kadar birçok önemli füze MDAS tarafından ateşlenebilecek.

SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi

SİPER Yüksek İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirme çalışmaları; ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK-SAGE tarafından gerçekleştiriliyor. SİPER Hava Savunma Sistemi, HİSAR-A ile HİSAR-O sistemlerinde de olduğu gibi dikey atış yeteneğine, dikey atış esnasında azami etkinlik sağlayan çift darbeli motora ve Aktif Radar Arayıcı (RF) ile Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR) başlığa sahip olacak.

100km+ menzile sahip olacak SİPER, dikey atım yeteneği sayesinde kara platformlarına ek olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek. Deniz platformlarında kullanılabilecek SİPER Hava ve Füze Savunma Sistemi sayesinde Türkiye, savunmasını sınırlarının ötesinden başlatabilecek.