Ukrayna'ya ait olduğu düşünülen bir serseri mayının İstanbul Boğazı'nda görülüp imha edilmesinden sonra yeni bir mayın daha tespit edildi.

ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor

Millî Savunma Bakanlığı İğneada açıklarında bir mayın tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık mayının tespit edilmesi üzerine Sualtı Savunma (SAS) Timleri'nin süratle bölgeye intikal ettiğini ve etkisiz hale getirilmesi için müdahaleye başlandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, "28 Mart 2022 günü sabah saatlerinde Bulgaristan sınırına yakın İğneada açıklarında bir mayın tespit edilmesi üzerine olay mevkisine bölgede bulunan Sualtı Savunma (SAS) Timleri süratle intikal ettirilmiştir. Bahse konu mayın SAS Timleri tarafından emniyete alınmış ve etkisiz hâle getirmek maksatlı müdahaleye başlanmıştır." ifadelerine yer verildi.

Ukrayna'nın Odessa'dan Rus savaş gemilerini durdurmak için Karadeniz'e bıraktığı yüzlerce mayından bir kısmı fırtına sonucu çıpalarından kurtulup etrafa yayılmıştı. Etrafa yayılan mayınların İstanbul Boğazı'na kadar gelebileceği aktarılmıştı. Fakat İstanbul Boğazı'nda ve bugün İğneada açıklarında tespit edilen mayınların Ukrayna'nın denize döşediği mayınlar olduğu teyit edilmedi.