Bütün dünya Türk SİHA’larının başarısını konuşurken Türk SİHA’larının en önemli vurucu gücü olan Roketsan MAM Ailesi'nden bahsetmemek olmaz.

Muharebe sahasını yeniden şekillendiren bu teknolojinin en önemli kuvvet çarpanlarından biri olan Mini Akıllı Mühimmatlar, maliyet etkinliği ve kullanım alanının genişliği ile kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlıyor.

Roketsan tarafından yerli ve özgün olarak geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat Ailesi (MAM Ailesi); MAM-L, MAM-C ve MAM-T mühimmatlarından oluşuyor.

İlk olarak 2014-2016 yılları arsında Bayraktar TB2’yi silahlandırmak amacıyla geliştirilen MAM-L mühimmatı, hali hazırda birçok ülkenin envanterinde bulunuyor.

Taktik sınıfta bulunan bir İHA’nın silahlandırılması için Baykar ve Roketsan iş birliğinde geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat MAM-L, Türk İHA’ları kavramının dünya çapında bir marka haline gelmesinde önemli rol oynuyor.

Bugün 27 ülkeye ihraç edildiğini bildiğimiz Bayraktar TB2’lerin kullanıldığı bütün ülkelerde MAM-L mühimmatı da kullanılıyor.

Muharebe sahasının konseptini değiştiren Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) teknolojisinin en önemli bileşeni olan MAM Ailesi’nin üyeleri MAM-L, MAM-C ve MAM-T; Bayraktar TB2, ANKA, AKSUNGUR ve AKINCI gibi insansız sistemlerde aktif olarak kullanılıyor.

Savaş uçaklarının yükünü hafifleten İHA teknolojisinin silahlandırılmasında önemli rol oynayan Roketsan, Türk savunma sanayiinin ihracat potansiyelinin de artmasını sağlıyor.

Mini Akıllı Mühimmat Ailesi’nin ilk üyesi MAM-L, ikinci üyesi MAM-C ve son üyesi ise MAM-T.

MAM Ailesi’nin sistem detayları ise şu şekilde;

MAM-L Mini Akıllı Mühimmat

Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L), düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA), hafif taarruz uçakları hava-yer görevlerine yönelik geliştirilmiştir. MAM-L, sabit ve hareketli hedeflere karşı alternatif harp başlıkları ile yüksek vuruş hassasiyeti ve etkinliğe sahiptir.

Türkiye’nin ilk SİHA mühimmatı olan MAM-L, Roketsan tarafından L-UMTAS Tanksavar Füzesi’nden geliştirilmiştir. Yaklaşık 22 kilogram ağırlığında olan MAM-L mühimmatı, Türk SİHA’larının ana mühimmatı konumundadır. Şu ana kadar yüzlerce adet üretilen MAM-L, farklı muharebe sahalarında kullanılmıştır. Bu muharebe sahalarına; Suriye, Irak, Libya ve Azerbaycan (Karabağ) örnek gösterilebilir.

MAM-L Mühimmatı, piyade ve zırhlı hedeflere karşı yüksek etki kapasitesine sahiptir. Roketsan, MAM-L’nin yeni bir versiyonu için çalışmalarını sürdürüyor.

TUSAŞ'tan HAVA SOJ için yeni uçak tedariki TUSAŞ'tan HAVA SOJ için yeni uçak tedariki

MAM-C Mini Akıllı Mühimmat

Mini Akıllı Muhimmat (MAM-C), düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA), hafif taarruz uçakları ve ağırlığın kritik olduğu hava-yer görevlerine yönelik geliştirilmiştir. MAM-C, sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyetine sahiptir.

Roketsan tarafından CİRİT Füzesi üzerinden geliştirilen MAM-C Mühimmatı, 6.5 kilogram ağırlığa sahiptir. Farklı harp başlığı seçeneklerine sahip olan MAM-C, özellikle anti-personel görevlerinde yüksek başarı sağlamaktadır. MAM-C, Türkiye’nin en hafif SİHA mühimmatıdır.

MAM-T Mini Akıllı Mühimmat

MAM-T Akıllı Mühimmat, insansız hava araçları ve hafif taarruz uçakları için kritik hava/yer görevlerine yönelik geliştirilmiştir.  MAM-T, sabit kanat yapısı ve geliştirilmiş harp başlığı ile daha uzun menzillerde, sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş ve etkinliğe sahiptir.

Roketsan’ın MAM Ailesi’nin en son ve en büyük üyesi olan MAM-T, TEBER Güdüm Kiti Üzerinden geliştirilmiştir. Yaklaşık 94 kilogram ağırlığa sahip olan MAM-T, Mk81 Genel Maksat Bombası ile benzer çaptadır. MAM-T, özellikle ağır zırhlı hedefler için geliştirilmiştir.

Polonya’nın, Bayraktar TB2 SİHA’ya uyumlu yapıda olan MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını tedarik edeceği öngörülüyor.