Türk Hava Yolları’nın Eski Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Ocak ayında görevinden ayrılmasının ardından 14 Aralık Çarbaşma günü Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’le özel olarak bir araya geldi.

Tolga Özbek.com'un haberine göre Aycı'nın Mirziyoyev’le bir araya gelme sebebi Özbekistan'da havacılığın geliştirilmesinin hedeflenmesi oldu. Aycı yaptığı sunumda Özbekistan Havayolları’nın yeni bir organizasyon yapısıyla büyütülmesi gerektiğine dikkat çekti. Aycı ile birlikte THY’den ayrılan bir ekip de yer aldı.

Özbekistan merkezli gazeta.uz’un haberine göre havayolunun büyütülerek bölgede önemli bir yere getirilmesi ve Özbekistan Havayolları’nın özelleştirilmesi hedefleniyor.

Görüşme sonrasında Devlet Başkanlığı Basın Merkezi’nden de konuya ilişkin açıklama yapıldı:

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

“Bugün Özbekistan Havayolları benzer zorluklarla karşı karşıyadır. Ülkemizin coğrafi konumu ve havacılık altyapısı etkin bir şekilde kullanılarak uluslararası bir ulaşım merkezi haline getirilmesi planlanmaktadır.”

Resim32 uçağı var

Özbekistan Havayolları’nın filosunda halihazırda 32 uçak bulunuyor. Uçak tipleri arasında tek koridorlu filo Airbus A320-321neo, Boeing 757, geniş gövdede de 767 ve 787 uçakları yer alıyor. Havayolu toplam 54 noktaya sefer gerçekleştiriyor.

Air India’nın CEO’luğu olmadı

THY’den 7 yıllık görevinin ardından verdiği istifa kararıyla ayrılan İlker Aycı'nın ismi, kısa süre önce Air India Havayolları’nın CEO’su olacağıyla anıldı. Ancak Hindistan'da havacılık çalışanları sendikasının karşı çıkması üzerine Aycı'nın rotası Singapur oldu. Aycı, Singapure Havayolları’nın alt markası Scoot Havayolları'nın CEO’su oldu.