Dünyanın dört bir yanından yüksek çözünürlüklü görünürlük sağlayacak İMECE gözlem uydusu için geri sayım başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İMECE uydusunun 15 Ocak 2023'te fırlatılacağını açıkladı.

Resim

Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Erdoğan; “Bir diğer müjdemiz de ülkemizi uzay yarışında bir adım daha öteye taşıyacak yerli ve mili imkânlarla geliştirip ürettiğimiz İMECE uydumuzun fırlatılış tarihi ile ilgili. Dünyanın dört bir yanından yüksek çözünürlüklü görünürlük sağlayacak İMECE gözlem uydumuzun uzay yolculuğu 15 Ocak 2023’te başlayacak. Haritalamadan, tarım uygulamalarına kadar pek çok alandaki veri eksiğimizi tamamlayacak uydumuzun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Varank paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

 “Geri Sayım Başladı; Hedef 2023! Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, yerli ve millî yer gözlem uydumuz İMECE'nin 15 Ocak 2023’te uzaya fırlatılacağını açıkladı! 2023'e emin adımlarla ilerlerken, uzay yarışında biz de varız diyoruz!”

Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı Arama-kurtarma çalışmalarında "çubuk kamera" yardımı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da sosyal medya hesabından açıklama yaparak İMECE’nin Cumhuriyetin 100. Yılında fırlatılacağına dikkat çekti ve “2023'te Uzay Tarihine Adımızı Yazdırıyoruz! Tamamı yerli kaynaklarla hazırlanan ilk yer gözlem uydumuz İMECE'nin fırlatma tarihini heyecanla bekliyoruz! İMECE'yi milli gururumuz haline getiren TÜBİTAK UZAY’a ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

Metrealtı çözünürlükteki ilk milli gözlem uydusu

Türkiye’de ilk kez metrealtı çözünürlüğe sahip elektro-optik uydu kamerası TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilerek İMECE'ye entegre edildi ve Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü görüntü ihtiyacının yerli kaynaklarla karşılanması konusunda önemli bir adım atıldı.

TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen yerli ve milli İMECE Uydusu'ndan fırlatmanın ardından ilk görüntünün, 48 saat içerisinde alınması hedefleniyor.

Milli imkanlarla geliştirilen gözlem uydusu İMECE; BİLSAT, RASAT ve GÖKTÜRK-2 uydularından edinilen tecrübe ile donatıldı.

680 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede görev yapacak İMECE’de uçuş bilgisayarı, elektro-optik kamera, elektrikli itki sistemi, güç, haberleşme ve yönelim yörünge belirleme alt sistemleri başta olmak üzere TÜBİTAK UZAY tarafından geliştirilen ekipmanlara, TÜBİTAK UME manyetometre ve manyetik tork çubuğu ile; TÜBİTAK MAM ise sabit güneş paneli ile katkı verdi.

Bunun yanı sıra, başta Türkiye olmak üzere dünyanın her yerinden coğrafi kısıtlama olmaksızın yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edecek olan İMECE Uydusu; hedef tespit ve teşhis, doğal afet, haritalama, tarımsal uygulamalar gibi birçok alanda hizmet verecek. Sivil ve askeri amaçla kullanılabilecek uydunun tasarım görev ömrü 5 yıl olarak belirtiliyor.

Ayrıca, İMECE Projesi, Türkiye’nin gelecekte sahip olacağı uyduların temelini oluşturacak kritik teknolojilere sahip olmakla kalmayıp, uzay teknolojileri alanında yetişmiş insan gücü ve bilgi birikimi kazanımı hususlarında da katkı sağlayacak. Bu sayede katma değeri yüksek sistemler için ihraç etme potansiyeli kazanılmış olacak.