Pandemi sebebiyle dört yıllık aranın ardından dünyanın her yerinden ziyaretçilere kapılarını açacak olan 9. Indo Defence Fuarı, JIExpo Kemayoran'un ev sahipliğinde başlıyor.

Indo Defense Expo'da ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK) ile birlikte ZAHA’yı sergileyecek olan FNSS; Türkiye ile Endonezya arasında imzalanan Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması kapsamında PT Pindad ile birlikte geliştirdiği KAPLAN MT'yi (HARIMAU) fuarın açık alanındaki Askeri Canlı Gösterimde ziyaretçilerin beğenisine sunacak.

İspanya, yeni denizaltısını hizmete aldı İspanya, yeni denizaltısını hizmete aldı

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)

Amfibi çıkarma birliklerinin ihtiyaçları dikkate alınarak FNSS tarafından tasarlanan son teknoloji amfibi araç olan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA); bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip. ZAHA; harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır. Araç, Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı, Kurtarma Aracı ve Mayın Geçit Açma Aracı olmak üzere dört değişik konfigürasyona sahip.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot azami sürat ile yüksek hareket kabiliyeti kazandırıyor. FNSS tarafından özgün olarak geliştirilen uzaktan komutalı kule sistemi ÇAKA UKK ile ZAHA, 12.7 mm makineli tüfek ve 40 mm otomatik bomba atar ile yüksek ateş gücüne sahip.

ZAHA’nın yanı sıra, devletlerarası bir anlaşma ile Savunma Sanayii Başkanlığı ve Endonezya Savunma Bakanlığı arasında imzalanan proje kapsamında geliştirilen KAPLAN MT, 2 Kasım Çarşamba günü, Indo Defence Fuarının açık alanında, Endonezya Ordusu’nun gerçekleştireceği canlı gösterimde yer alacak.

KAPLAN MT (HARIMAU)

FNSS Savunma Sistemleri ve PT Pindad arasında imzalanan KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İşbirliği Sözleşmesi kapsamında sürdürülen projede FNSS, seri üretim konfigürasyonuna sahip ilk parti araçların imalatını tamamladı. FNSS tesislerinde üretilen 10 adet tank platformu son kule montajları için Endonezya'ya sevk edilirken, üretimine PT Pindad tesislerinde başlanan, kalan 8 tankın parça ve alt sistemleri, araç kitleri olarak Endonezya'ya sevk edildi. Araçların üretiminin 2023'ün ilk yarısının sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

FNSS - KAPLAN-MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank

Gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, piyade birlikleri için yakın ateş desteğinden daha büyük hedeflere karşı zırh delici mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanıyan KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. KAPLAN MT gelişmiş hareket kabiliyetini, çift pimli paletleri ve burulabilir milleri üzerine kurulu 6 tekerlekli süspansiyon sisteminden alırken, ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda, araziye uyum ve üstün sürüş özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturur.

KAPLAN MT, Türkiye'nin Tank Sınıfı'nda ihraç edilen ilk aracı olmasıyla öne çıkarken, projenin kendisi de kısa sürede tamamlanan tasarım mükemmellik çalışmaları ve öngörülen takvim kapsamında tamamlanan platform üretimleri ile FNSS’nin ihracat deneyimini ve teknoloji transfer modelinin başarısını bir kez daha kanıtlıyor.