THY için Türkiye'nin ilk yerli eğitim uçaklarını TUSAŞ üretecek THY için Türkiye'nin ilk yerli eğitim uçaklarını TUSAŞ üretecek

İngiltere, emekli edilecek C-130 Hercules askeri kargo uçaklarının yerini doldurmaya çalışıyor.

Israel Defence'in haberine göre İngiliz ordusu A400M askeri kargo uçaklarına büyük botları atabilme kabiliyetinin kazandırılması için ihale açmayı planlıyor. Buna göre A400M'ler gece ve gündüz her koşulda, 8,5-12 metre uzunluğunda, 3,5 metre genişliğinde ve 2,8-12 ton ağırlığında botları havadan atabilecek özelliklerle donatılacak.

A400M'lere böyle bir kabiliyetin kazandırılmasındaki başlıca sebep olarak ise İngiliz ordusundaki son yıllarda kaybedilen deniz harbi yeteneklerinin tekrar elde edilmesi olarak görülüyor. Kraliyet Donanması'nın, Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizi'nde faaliyet gösteren ABD Donanmasına yardımcı olmak istediği belirtiliyor.

İngiliz ordusu halihazırda C-130 askeri kargo uçaklarından küçük botları atabiliyor. Genellikle İngiliz Deniz Piyadeleri ve Özel Kuvvetleri tarafından kullanılan bu yetenek, Deniz Araçları Hava Teslimat Sistemi (MCADS) olarak adlandırılmaktadır. C-130'ların 2023 sonuna kadar hizmet dışında kalması ve 22 adet A400M askeri kargo uçağının aktif olarak kullanılması bekleniyor.