Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor

İngiliz Kraliyet Donanması, insansız hava aracı (İHA) sistemlerindeki kabiliyetlerini arttırma yolunda adımlar atıyor.

Naval News internet sitesinde yer alan haberde, 10 mil menzile ve 2 saatten fazla uçuş süresine sahip Puma İHA ile Kraliyet Donanma Kuvvetlerinin istihbarat/gözlem faaliyetlerini kuvvetlendirmesinin beklendiği ifade edildi. Saatte 45 mil hızla seyehat eden İHA’lar, merkeze canlı video akışı sağlamak için yüksek teknolojili bir kontrol sistemini elli kat optik yakınlaştırma da dahil olmak üzere bir dizi sensörle birleştiriyor.

Aktarılan bilgiler arasında 700X Donanma Hava Filosu’ndaki personellerin teslim aldıkları Puma İHA ile savunma amaçlı görevlendirmeye şu an hazır oldukları bilgisi yer aldı. Konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamalarında Puma uçuş komutanı Teğmen Ashley Loftus, “Puma oldukça küçük, ancak bu, onu herhangi bir gemide minimum çabayla konuşlandırabileceğimiz anlamına geliyor.” diyerek Puma’nın artı yönlerine dikkat çekti.

700X Donanma Hava Filosu, personeli Puma uçuşlarına hazırlanmak için kendi eğitim programını yürütüyor. Aynı zamanda filo, askeri personele quadcopter (dört pervaneli İHA) kullanımı konusunda eğitim sağlıyor ve sektör genişledikçe çeşitli uzaktan kontrollü sistemlerin araştırmasını ve değerlendirmesini gerçekleştiriyor.