İngiltere, envanterindeki Eurofighter uçaklarını gelişmiş teknolojili radarlar ile donatacak.

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

İngiliz Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre BAE Systems ile Leonardo UK, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine (RAF) ait Eurofighter Typhoon savaş uçaklarına dünyanın en gelişmiş radarlarından biri olarak gösterilen AESA ECRS (Avrupa Ortak Radar Sistemi) radarı entegre edilmesi amacıyla 870 milyon sterlinlik sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında İngiliz Typhoon savaş uçakları modernize edilecek olup 5 yıl boyunca sürecek modernizasyon faaliyetleri ile RAF Typhoon Tranche 3 uçakları, ECRS Mk2 radarlarıyla donatılacak.

F0MjAy4WwAA5QPP

ECRS Mk2 radarı, Eurofighter Typhoon’un havada ve yerde birden fazla hedefi aynı anda tespit, teşhis ve takip edebilmesini sağlayacak. Aynı zamanda yeni AESA radar, uçağa gelişmiş bir elektronik harp kabiliyeti kazandıracak.

Öte yandan ilk olarak RAF Typhoon Tranche 3 uçaklarına gerçekleştirilecek ECRS Mk2 AESA Radar modernizasyonu, daha sonra Typhoon kullanıcısı ülkelere de ihraç edilecek.

Birleşik Krallık, 10 yıl içerisinde Eurofighter Typhoon programına  2.35 milyar Sterlinlik değerinde yatırım yapmayı amaçlıyor. 870 milyon sterlin değerindeki ECRS Mk2 AESA Radar modernizasyonu da bu yatırım planının bir parçası olarak yer alıyor.

Sözleşme kapsamında ECRS Mk2 AESA Radar entegre edilen ilk Typhoon uçağının, gelecek yıl uçuş testlerine başlaması planlanıyor.