İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı Typhoon savaş uçakları ilk kez Storm Shadow seyir füzesini bir hava harekatında kullandı.

The Drive adlı internet sitesinde yer alan habere göre seyir füzesi, İngiltere'nin Irak ve Suriye'de DAEŞ'e karşı yürüttüğü ''Shader Operasyonu'' kapsamında Erbil'in güneybatısındaki mağaralarda gizlenmiş terör örgütü hedeflerini imha etti. Seyir füzesi daha önce Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin emekliye ayırdığı Tornado savaş uçağı tarafından kullanılmış olsa da Typhoon savaş uçaklarının ilk kullanımı olarak kayıtlara geçti.

Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı Çek Cumhuriyeti’nden F-35 kararı

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada,''11 Mart'ta gerçekleşen söz konusu görev için, Irak  güvenlik güçlerinin mağaralarda 'önemli sayıda' IŞİD savaşçısını tespit etmesinden sonra Storm Shadow, 'göreve en uygun silah' seçildi. Kıbrıs adasındaki Akrotiri'de üssünde konuşlu iki Typhoon, Irak Terörle Mücadele Servisini (CTS) destekleyen hava saldırısı icra etti.'' ifadeleri kullanıldı.

Storm Shadow seyir füzeleri İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Tornado savaş uçakları tarafından ilk kez 2003'te Irak'ın işgalinde ve Libya'da aktif olarak kullanıldı. Matra ve British Aerospace tarafından geliştirilen füzenin menzili 560 km (300 mil) ve ağırlığı 1.300 kg'dır.