ABD'den Almanya'ya MK 54 hafif torpido satışı ABD'den Almanya'ya MK 54 hafif torpido satışı

İngiltere denizaltı filosunun kabiliyetlerini artırmaya odaklanıyor!

İngiltere hükumeti, Avustralya ve ABD’nin ortak olduğu AUKUS programı kapsamında nükleer denizaltıların geliştirilmesinde bir sonraki aşama için yaklaşık 4 milyar sterlin (133,6 milyar TL) ayıracak.

BAE Systems, Babcock Marine ve Rolls-Royce ile İngiltere ve Avustralya için nükleer saldırı denizaltı geliştirme projesinde söz konusu tutara sözleşme imzalandı.

AUKUS_3

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, 1 Ekim'de Manchester'da gerçekleşen Muhafazakar Parti konferansında yaptığı konuşmada 2030'ların sonunda teslim edilmesi planlanan ilk parça denizaltıları için uzun vadeli kritik öğelerin tasarımı, prototiplenmesi ve satın alınmasının ödenen tutar kapsamında yer aldığını ifade etti.

Avustralya geçen mart ayında SSN-AUKUS olarak bilinen bir denizaltının tasarlanması ve inşasında İngiltere ile ortak olacağını duyurmuştu.

İlk SSN-AUKUS denizaltıları, 2030'ların sonlarına doğru Kraliyet Donanması'nın Astute sınıfı saldırı denizaltılarının yerine geçmek üzere BAE'nin kuzeybatı İngiltere'deki Barrow-in-Furniss tersanesinde inşa edilecek.

AUKUS_2

Barrow şu anda yedi Astute denizaltından son ikisini inşa ediyor ve aynı zamanda dört Dreadnought sınıfı nükleer füze donanımlı denizaltıdan oluşan filodaki üçünün inşaatına da başladı.

Bakan Shapps yaptığı açıklamalarda, "AUKUS denizaltı programına yapılan bu milyarlarca sterlinlik yatırım, Birleşik Krallık'ın çekişmeli küresel düzen içerisinde stratejik avantajını korumak ve lider pozisyonunu güvence altına almak için ihtiyaç duyduğu uzun vadeli, avcı-öldürücü denizaltı yeteneklerini sağlamaya yardımcı olacak." ifadelerini kullandı.