İngiltere Baltık Denizi’ndeki güvenliğin artırılması için katkıda bulunmaya devam ediyor.

Anlaşma Haziran ayındaki NATO zirvesi sırasında alınan kararlar doğrultusunda Salı günü Londra’da Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur ve İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace arasında imzalandı.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, İngiltere’nin önümüzdeki yıl Estonya’nın güvenliğine katkısını “önemli ölçüde” artıracağını belirterek, “Ocak ayında Chinook helikopterlerinin, Mart ayında Apache helikopterlerinin, Nisan’da Typhoon savaş uçaklarının ve Mayıs ayındaki büyük çaplı “Bahar Tatbikat”ı için Estonya’ya ek bir savaş grubu konuşlandırılacağını" açıkladı.

Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu Nijerya ordusu 85 sivilin ölümüne sebep oldu

Pevkur, ayrıca “İngiltere’nin, müttefik savaş grubunu güçlendirmek için Estonya’ya getirilen çoklu fırlatma roket sistemlerini (MLRS) ve kısa menzilli hava savunma sistemleri Stormer'ı sürdürecek." açıklamasında bulundu.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, "Estonya'da tatbikat yapmak için Apache ve Chinook helikopterleri gibi varlıkların konuşlandırılması, ilişkimizin gücünün ve yan yana etkin bir şekilde çalışma yeteneğimize verdiğimiz önemin açık bir örneğidir." dedi.

İngiltere'nin şu anda Estonya'da Tapa askeri üssünde konuşlanmış yaklaşık 1.600 askeri bulunuyor.