ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor

Taliban’ın Afganistan’ı tamamen ele geçirmesi büyük yankı uyandırırken, siyasi oluşumların bu konu üzerinde yoğunlaşması gözlerden kaçmıyor. 24 Ağustos Salı günü gerçekleşecek olan G7 toplantısında Afganistan sorununun üzerinde detaylıca durulması hedefleniyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre; ABD, İtalya, Fransa, Almanya, Japonya ve Kanada’yı da içeren G7 grubuna başkanlık eden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Taliban liderlerine sanal bir toplantı yapma çağrısında bulundu.

Johnson, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Uluslararası toplumun güvenli tahliye olmasını sağlamak, insani bir krizi önlemek ve son 20 yılın kazanımlarını güvence altına almak için Afgan halkını destekleme konusunda birlikte çalışılması hayati önem taşımaktadır.” ifadelerine yer verdi. 

İsminin açıklanmasını istemeyen bir İngiliz hükümeti yetkilisinden edinilen bilgiye göre, “İngiltere, Taliban’ın insan hakları ihlalleri yapması ve topraklarının militanlar için güvenli bir sığınak olarak kullanılmasına izin vermesi durumunda, G7’nin ekonomik yaptırımlar uygulamayı ve yardımı durdurmayı düşünmesi gerektiğine inanıyor.” diye açıklamada bulundu.

Batılı bir diplomat, Taliban’a yaptırım uygulanmasına ilişkin acil bir kararın olası olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden ise, Taliban’ın Kabil Havaalanı’nı kontrol eden ABD kuvvetlerine karşı herhangi bir harekette bulunmadığını ve Amerikalıların havaalanına güvenli bir şekilde ulaşmasına izin verme taahhüdünü genel olarak yerine getirdiğini aktardı. 

İngiltere’nin Taliban’a karşı yaptırım uygulama çabalarını destekleyip desteklemeyeceği sorulan Biden, “Cevap evet, Taliban’ın davranışına göre değişir.” diyerek yanıt verdi.