Jeopolitik ve jeostratejik güç mücadelelerinin merkezinde konumlanan Hint-Pasifik bölgesi, büyük güçler için çekim merkezi olmaya devam ediyor. 

MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında

İngiltere hükümetinin resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, Kraliyet Donanması'nın Amiral Gemisi HMS Queen Elizabeth İngiliz görev gücünün öncüsü olarak ilk seyrini sonbahar zamanında Hindistan’a gerçekleştirecek.

İngiltere’nin dış politikasında ‘’Hint-Pasifik eğiliminin’’ temsili olarak, Kraliyet Donanması tarafından inşa edilen en büyük gemi olan HMS Queen Elizabeth; Hindistan başta olmak üzere Japonya, Güney Kore ve Singapur’a yelken açacak. Gemi, Hindistan’ın batı kıyılarına konuşlanacak ve iki ülkenin siyasi ve ticari ittifakını kuvvetlendirmek adına birtakım etkinliklere katılacak. 

Hint Deniz Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması arasında birlikte çalışabilirliği artırmak, ortak tehditlere karşı savunma iş birliğini güçlendirmek maksadıyla bir dizi müşterek tatbikat gerçekleştirilecek. 

İngiltere bu seyrin, Hindistan ile örtüşen güvenlik politikalarını güvence altına alacak bir deniz ortaklığı kurulmasına yardımcı olacağı düşüncesini taşıyor.
İngiliz hükümetinin geçen ay duyurduğu dış politika, savunma, kalkınma ve güvenlik hedeflerine göre ülke, Hint-Pasifik’te en geniş ve entegre varlığa sahip Avrupa devleti olmaya kendini adamış durumda. 

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, İngiltere’nin bölgedeki rolünü yeniden tanımlamak ve ‘’küresel İngiltere’’ idealine ulaşmak için Hindistan’ın kritik bir ortak olduğunu vurguluyor.