İngiliz yönetimi İran'a yönelik misilleme seçeneğini tartışıyor.

Daily Mail'in haberine göre İngiltere'nin İsrail bağlantılı bir petrol tankerine yapılan ve bir İngiliz vatandaşının ölümüne sebep olan saldırıya misilleme olarak İran'a yönelik siber saldırıyı veya özel kuvvet operasyonunu değerlendirdiği belirtiliyor. Buna göre İngiliz yetkililer misilleme seçeneğini belirlemek için ABD'li ve İsrailli mevkidaşları ile çalışıyor.

Üst düzey bir İngiliz yetkili misillemenin ''büyük olasılıkla'' siber saldırı olacağını belirterek, ''Kimse bir İngiliz'i kontrolsüz öldüremeyeceğini anlayacak.'' ifadelerini kullandı.The Mirror'a göre ise İngiliz askeri kademesi ek bir seçenek olarak İran destekli bir terör timine saldırı planı yapılıyor. Ayrıca petrol tankerine yapılan insansız hava araçlı saldırının nereden gönderildiği tespit edildi. 

İran bağlantılı hacker grubundan İsrail'e iki ayrı siber saldırı İran bağlantılı hacker grubundan İsrail'e iki ayrı siber saldırı

The Mirror'a konuşan başka bir eski İngiliz askeri istihbarat subayı ise, ''Bu son saldırı İran'ın eylemlerinin artık devam etmesine izin verilmeyecek bir kırılma noktasına ulaştığının göstergesidir.'' dedi.

Perşembe günü İsrailli bir iş adamına ait olan MV Mercer Street petrol tankerine yönelik İran bağlantılı drone/İHA saldırısı gerçekleşmiş, saldırıda biri İngiliz diğeri Romanya vatandaşı iki mürettebat hayatını kaybetmişti. Şubat ayından bu yana İsrail bağlantılı en az üç ticari gemi hedef alındı.

Öte yandan birçok kaynağa göre İsrail'in, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin mazbatasını aldığı gün olan 3 Ağustos'ta saldırarak İran'a sert bir mesaj vermesi bekleniyor.