Ukrayna'yı kendi topraklarına katmak isteyen Rusya'nın savaşta kimyasal silah kullanması durumuna karşı İngiltere'den tüm seçeneklerin masada olacağı açıklaması geldi.

İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey News’e yaptığı konuşmada, Ukrayna'da çok ileri giden bazı şeyler olduğunu ve kimyasal silah kullanımına bir yanıt verileceğini açıkladı. Happens bu yanıtın ne olabileceğine dair tüm seçeneklerin masada olacağını söyledi.

Resim
Diğer taraftan İngiliz askeri istihbaratının konuya dair bilgileri henüz doğrulayamadığını da bildiren Heappey, BBC’ye verdiği bir diğer demeçte de “Kimyasal silahlar kullanılırsa, bu başbakanımız ve dünyadaki diğer hükümet başkanlarının buna nasıl yanıt verileceğini düşünmeleri için çok önemli bir an olacak.” ifadelerini kullandı.

James Heappey ayrıca, Rusya'nın kimyasal silah kullanmasına Batı’nın kayıtsız kalmayacağını bilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan görevi devraldı Dışişleri Bakanı Hakan Fidan görevi devraldı

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ise Rusya'nın Mariupol halkına yapılan saldırıda kimyasal madde kullanmış olabileceğine dair haberler geldiğini açıkladı ve İngiltere’nin olayın ayrıntılarını doğrulamak için ortaklarıyla birlikte çalıştığını kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Truss: Kuzey Akım-2, Rusya'nın eylemleriyle  uyumlu değil - 19.01.2022, Sputnik Türkiye

İngiltere'nin; Rusya'nın kimyasal silah kullanmasına karşılık seçeneklerinin ne olduğuna dair ise detaylara yer verilmedi.