İngiltere ile Ukrayna ortaklığında yeni bir hücumbot projesi hayata geçiriliyor.

Ukrayna'da faaliyet gösteren Kyiv Post'da yer alan habere göre, iki ülke arasında daha önce imzalanmış bir anlaşma kapsamında İngiltere, Ukrayna Donanması için hücumbot tasarlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Ukrayna Büyükelçiliği Savunma Ateşesi Tim Woods, İngiltere ile Ukrayna arasında yapılan anlaşma gereği Ukrayna Donanması için hücumbotların İngiltere'de tasarlanacağını açıkladı.

İlk geminin inşasının 2022 yılının başlarında başlayacağına inandıklarını söyleyen Woods, ilk dört geminin İngiltere'de yapılacağını daha sonra inşa faaliyetlerinin Ukrayna'daki tesislerde devam edeceğini belirtti. Ayrıca Tim Woods, yapım esnasında Ukraynalı mühendislerin gemi inşasını gözlemleyebileceklerini ve projeyle ilgili eğitim alabileceklerini ifade etti.

Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı Malezya’da ANKA SİHA rüzgarı

Savunma Ateşesi Woods açıklamasında, hücumbotların Ukrayna için özel olarak tasarlanacağını vurgularken geminin yaklaşık 50 ila 65 metre uzunluğa sahip olacağını ve 40 knot hıza kadar seyir alabileceğini söyledi.

Yeni hücumbotun ihtiyaca göre kısa veya uzun menzilli füze sistemlerini barındırabileceğini ifade eden Woods, bu füzelerin İngiliz endüstrisi tarafından Ukrayna için özel olarak tasarlanmış yeni bir sınıfın füzeleri olacağını sözlerine ekledi.