İngiltere'nin Faslane nükleer denizaltı üssünün yakınında Rusya'ya ait casus bot bulundu. İngiliz denizaltılarının akustik izinin Rusya tarafından ele geçirildiği düşünülüyor.

Express tarafından yapılan habere göre, insansız casus botu güneş enerjisi ile çalışmaktaydı. Bulunan casus botunun Putin'in espiyonaj programının bir parçası olmasından korkuluyor. İnsansız bot geçen ay İskoçya kıyısında bulundu. Yakın zamanda bulunan casus botunun gizli kalması ve İngiltere'nin keşif sensörlerinden kurtulabilmesi için tasarlanmış olduğu açıklandı.

İngiltere donanma birliği, Faslane'de yer alan yüksek güvenlikli üssün korunması için su altı dronlarını kullanmaya başladı. Faslane'de yer alan üs, İngiltere'nin “Trident” isimli nükleer programının da bir parçası.

Rus denizaltı aktiviteleri arttı

Trident denizaltılarının açık denize açıldığı Clyde ağzı yakınlarına İngiliz keşif cihazları yerleştirildi. İngiltere Savunma Bakanlığı'ndaki bazı yetkililer, İngiliz denizaltılarının akustik izinin Rusya tarafından ele geçirilmiş olmasından çekiniyor.

Eğer Rusya İngiltere'nin akustik izini ele geçirirse İngiliz denizaltılarını dünyanın her yerinde takip edebilir. Bir İngiliz savunma uzmanı Mail gazetesine denizaltı takibi için akustik izin çok önemli olduğunu söyledi.

Yakın zamanda denizcilik bölgelerindeki Rus denizaltı sayılarının artırdığı belirtilirken, NATO ise Kuzey Kutbu bölgesinde Rus denizaltı aktivitelerinin artmış olduğunu gözlemledi.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor