Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

Avrupa’daki İslam düşmanlığı yer yer nüksetmeye devam ediyor.

Birleşik Krallığın en büyük yerleşim yerlerinden biri olan Yorkshire’daki Batley Okulu’nda görevli bir öğretmen din bilgisi dersinde Müslümanların dini değerlerine saldıran bir karikatürü öğrencilere gösterdi. 

The Times gazetesinin haberine göre, Charlie Hebdo'dan alındığı düşünülen karikatürü gösteren öğretmenin bu tutumundan rahatsız olan öğrenciler durumu velilere bildirdi. Durumu öğrenen ve harekete geçen veliler okul önünde bir protesto gösterisi düzenledi.

Din bilgisi dersinde böyle bir skandal harekette bulunan öğretmenin okuldan atılmasını isteyen velilerden biri olan İmam Muhammed Amin Pandor “Okulda yaşananlar karşısında dehşete düştük. Bu kesinlikle kabul edilemez.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Okulun iki gün eğitime ara verilmesine sebep olan öğretmenin açığa alındığını söyleyen Pandor, “Soruşturma açılmasını talep ettik ve içimizden bazılarının soruşturma ekibinde yer almasını istedik. İleride böyle bir şeyin yeniden yaşanmaması için okulla birlikte çalışacağız.” dedi. 

Okuldan özür açıklaması 

Olayla ilgili okul yönetiminden de bir açıklama geldi. Okul Müdürü Gary Kibble, yaşanan bu durumdan dolayı velilere mail göndererek bir özür açıklamasında bulundu. Kibble bu olay hakkında, “Soruşturmada derste kullanılan kaynağın tamamen uygunsuz ve okul topluluğumuzun üyelerine yönelik büyük bir incitme kapasitesine sahip olduğu ortaya çıktı.” ifadelerine de yer verdi.

Derste kullanılan karikatürlerin kaynaklar arasından kaldırıldığını açıklayan Kibble, başka uygunsuz içeriklere bir daha yer verilmemesi için ders müfredatıyla ilgili bir incelemede bulunacaklarını açıkladı.