İngiltere'nin gizli askerî belgelerinin bir otobüs durağında bulunması skandalının yankıları sürüyor.

İngiltere'den konuyla ilgili bir açıklama yapıldı. Devlet Bakanı (Savunma Tedariğinden Sorumlu) Jeremy Quin, HMS Defender savaş gemisinin Kırım açıklarından geçişi ve Rusya'nın verebileceği tepkilere yönelik tahminleri içeren gizli savunma belgelerinin bir otobüs durağından bulunmasından derin üzüntü duyduğunu ve olayla ilgili kapsamlı soruşturma yürütüleceğini ifade etti.

Soruşturma hakkında peşin hüküm vermek istemediğini ancak bunun görünüşe göre üst düzey bir yetkili tarafından yapılmış bir hata olabileceğini söyleyen Quin, "Bu olay yaşandığı için çok üzgünüm ve soruşturma kapsamlı olacak. Bireylerin soruşturmayla ilgili hassas belgelere erişimi askıya alındı." ifadelerine yer verdi. Quin, belgelerin hükümete geri verildiğini ve eksik bölümler olup olmadığının kontrol edildiğini de dile getirdi.

İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor İtalya, Kuşak ve Yol Girişimi'nden ayrılıyor

Soruşturmanın belgelerin yazdırılması da dahil süreçte yer alan kişilerin eylemlerini, olayın nasıl gerçekleştirildiğini, belgelerin yazdırma ve taşıma süreçlerini kapsayan bir inceleme şeklinde olacağını söyleyen Quin, soruşturmanın bir hafta gibi kısa bir zamanda tamamlanacağını umduğunu belirtti.

Belgeleri ele geçiren BBC'nin devlet sırrı yasalarını ihlal edip etmediği konusunda açıklama yapan Quin, "İdeal ve düzgün bir dünyada bu belgeler oldukları yerde bulunmamalıydı, yani asıl kusur açıkça burada yatıyor. BBC'nin onları hemen teslim etmesini ve onlara atıfta bulunmamasını tercih etsem de onların işi bu. Ayrıca sorumlu davrandıklarını ve belgeleri geri verdiklerini de kabul etmeliyim." şeklinde bir ifadede bulundu.

Otobüs durağındaki gizli belgeler

BBC, İngiltere Savunma Bakanlığı’na ait birtakım belgelerin ülkenin güneyindeki Kent bölgesinde bir otobüs durağındaki sivil tarafından salı günü bulunduğunu yazmıştı. Söz konusu gizli belgelerin içinde, İngiliz HMS Defender savaş gemisinin Kırım açıklarından geçen haftaki geçişi hakkında yazışmalar ve PowerPoint sunumları bulunuyor.

Karadeniz'de kısa süreli gerginlik

Rusya’nın savunma yetkilileri, çarşamba günü Kırım açıklarından geçip ülkenin karasularını ihlal eden Defender gemisine uyarı ateşi açıldığını ve geminin rotasının bombalandığını duyurmuştu. Rusya tarafından ‘provokasyon’ olarak nitelendirilen olaydan sonra Moskova’daki İngiliz Büyükelçi, Dışişleri’ne çağrılmıştı.İngiliz yetkililerse yaptıkları açıklama ile geminin Rusya’nın karasularından değil, Ukrayna’nın karasularından geçtiğini savunmuştu.

Kırım, Ukrayna’daki aşırı milliyetçi grupların eylemlerinin yarımadaya sıçramasının ardından 2014’te düzenlenen bir referandum ile Rusya’ya bağlandı. Ancak İngiltere ve diğer Batılı güçler, Kırım halkının kendi geleceğini belirleme hakkını kullandığı bu referandumun sonuçlarını tanımıyor.