Batılı ülkelerin Ukrayna’ya olan teknik ve taktik seviyedeki desteği hız kesmeden devam ediyor.

24 Şubat’ta Ukrayna topraklarına işgal girişimine başlayan Rusya, muharebe sahasında net bir sonuç elde edemezken Ukrayna’ya yönelik baskılarını sürdürüyor.

Rusya-Ukrayna savaşının tüm hızıyla devam etmesi ve iki ülke arasında yapılan müzakerelerden ateşkes adına herhangi bir sonuç çıkmaması, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya olan desteğini artırıyor.

Özellikle İngiltere, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna’yı devam eden savaşta hem silah hem de mühimmat olarak desteklemesi direnişin sürdürülebilirliğini sağlıyor.

Silah ve mühimmat desteğinin yanı sıra NATO, ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batılı ülkeler Ukrayna’yı doktrinel manada da destekliyor.

Ukrayna’nın direnişinin silah ve mühimmat desteği ile sürdürülebilir kılınacağını düşünen Batı ülkeleri, sahada Ukrayna’nın Rusya’ya karşı başarı kazanabilmesi için de doktirnel destek sağlıyorlar.

Bu kapsamda Ukrayna’ya çok önemli askeri destekler sağlayan İngiltere, yeni bir paketiyle karşımıza çıktı.

Ukrayna’ya destek olmak amacıyla İngiliz hükümeti, Karadeniz'deki mayınların tespit edilmesi için Ukrayna’ya 6 adet insansız denizaltı aracı bağışlamaya karar verdi.

Bu insansız denizaltı araçları 100 metreye kadar derinlikte bir dizi sensör kullanarak mayınları tespit edebiliyor.

Türkiye ile Azerbaycan’dan savunma sanayiinde yeni iş birliği Türkiye ile Azerbaycan’dan savunma sanayiinde yeni iş birliği

Araçların kullanımı için çok sayıda Ukrayna askeri ise halihazırda İngiltere’de bulunuyor ve eğitim alıyor.