Nükleer reaktör taşıyan denizaltı patlamaktan son anda kurtuldu!

Kraliyet Donanması Trident denizaltısı, dalışta tehlikeli bölgeye dalınca çıkan arızadan kaynaklı bir sorun yaşadı. İçinde 140 kişilik mürettebatla birlikte nükleer füzeleri barındıran denizaltı, çok büyük bir felaketin eşiğinden döndü.

Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor  Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor 

Vanguard sınıfı denizaltı, bünyesinde barındırdığı Trident 2 füzeleriyle birlikte Atlantik'te seyir halindeyken derinlik göstergesi arızalandı. Maksimum derinliğe ulaşılmış olunsaydı, yaşanacak insan kaybının yanında, konumu gizli tutulan bu denizaltı ve bünyesindeki nükleer reaktörü kurtarmak adına bir kaos yaşanacaktı.

Olayların arefesinde denizaltı devriyeye çıkmak üzereydi. Komutanlar denizaltının düz olduğunu düşünürken aslında hala deniz tabanına doğru dalmaktaydılar. Neyse ki denizaltının diğer tarafındaki mühendisler durumu hemen fark edip gemi "tehlike bölgesine" doğru dalarken alarm verdiler.

The Sun'a konuşan bir kaynak şunları söyledi: "Denizaltının derinliğini kontrol etmek mühendislerin işi değil ama ne kadar derinde olduklarını gördüler ve bir şeylerin yanlış gittiğini fark ettiler. Teknik olarak denizaltı hala çalışabileceğini bildiğimiz bir derinlikteydi, ancak derinlik tahmin edilenden çok daha fazlaydı. Denizaltının orada olmaması gerekiyordu ve hala derinlere doğru dalmaya devam ediyordu. Eğer bu dalışa devam etseydi, neler olacağını düşünmek bile kulağa korkunç geliyor."

Ekran görüntüsü 2023-11-20 154131

Güvenlik nedeniyle denizaltının adı ya da konum bilgisi açıklanmadı. Donanmanın üst düzey yetkilileri tarafından acil bir güvenlik soruşturması başlatıldı.

1969'dan bu yana en az bir Kraliyet Donanması denizaltısı, Birleşik Krallık çıkarlarına ya da Britanya anakarasına yönelik bir "kıyamet saldırısı" olması halinde karşılık vermek üzere dünya sularında devriye geziyor. Şu anda Birleşik Krallık'ın dört adet Vanguard sınıfı denizaltısı bulunmakta. Bunlardan sadece ikisi çalışır durumda; diğer iki denizaltıdan biri yenilenme çalışmalarından geçerken diğeri ise deniz denemelerinde. Son denizaltı, kısa bir süre önce 300 milyon sterline mal olan bir onarımdan geçmişti.

Donanma tarafından yapılan son açıklamada; "Operasyonlar hakkında yorum yapmıyoruz. Denizaltılarımız ulusal çıkarları korumak üzere küresel olarak konuşlandırılmaya devam ediyor." denildi.