İnovasyona dev yatırım

Bakan Varank, Sincan ASO Teknopark’taki Lova İnovasyon Merkezi’nin açılışını yaptı.

İNOVASYONA DEV YATIRIMASO Teknopark’ın 51 teknoloji firmasıyla Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine güç katan önemli merkezlerden biri olduğunu vurgulayan Varank Ar-ge projelerinden cazibe merkezlerine, patent çalışmalarından teknolojik rekabete kadar önemli açıklamalarda bulundu.

60’tan fazla Ar-Ge projesi

“Yazılımdan bilişime, enerjiden savunma sanayine kadar birçok alanda 60’dan fazla Ar-Ge projesi burada yürütülüyor. Teknolojik kabiliyetlerimizin gelişimine önemli katkılar sunuluyor. Lova İnovasyon Merkezinin de buraya dahil olmasıyla birlikte bu katkı çok daha ileri bir noktaya taşınacak. ASO Teknopark bu alanda tek değil. Bugün 59 ilimizde, 81’i aktif 13’ü yapım aşamasında olan toplam 94 teknopark bulunuyor.”

Teknolojik bağımsızlık

Şu anda 8 bin 200 firma ve 85 bin Ar-Ge personeli teknoparklarda ülkemizin teknolojik bağımsızlığı için ter döküyor, çok önemli işlere imza atıyor. 2008 yılında çıkardığımız kanunla önemli bir düzenleme getirdik. Özel sektörün Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerini yerinde desteklemeye başladık.”

İNOVASYONA DEV YATIRIM

2 bin 500’den fazla merkez

“Bugün itibarıyla firmaların kendi bünyesinde kurup Ar-Ge veya tasarım çalışması yaptığı 2 bin 500’den fazla merkez bulunuyor. Buralarda da 80 bin Ar-Ge personeli aynı teknoparklarda olduğu gibi sayısız teknoloji geliştirme projesine imza atıyor.”

Ar-Ge ve inovasyon

“Biz bu ülkede, 20 yılda, adeta sıfırdan devasa bir Ar-Ge inovasyon ekosistemi inşa ettik. Bu ekosistem, küresel rekabetçiliğimizi artıracak sayısız teknolojik ürün ve hizmetin geliştirilmesine imkân sağlıyor. Hatta son dönemde üretimde, ihracatta ve ekonomik büyümede elde ettiğimiz başarılara büyük bir katkı sunuyor.”

30 kat artış

“Ülkemizde yapılan Ar-Ge harcamalarının parasal değeri, 2002’den bu yana tam 30 kat artarak 55 milyar liraya ulaştı. Bu harcamaların milli gelire oranını da iki kat artırarak binde 5’ten yüzde 1,09’a çıkardık.”

İNOVASYONA DEV YATIRIM

Ekosisteme katkı

“2002 yılında Ar-Ge harcamalarının sadece yüzde 30’unu özel sektör gerçekleştirirken, bugün bu harcamaların yüzde 65’ini özel sektör yapıyor. Lova İnovasyon Merkezi de ekosistemin özel sektör öncülüğünde yaşadığı bu dönüşüme önemli katkılar sunacak.”

Cazibe merkezi

“Türkiye’de tam zamanlı çalışan Ar-Ge personeli sayısı 2002’den beri yaklaşık 7 kat artarak 200 bine ulaştı. Emin olun bugün artık ülkemiz, bilim insanları için çok ciddi bir cazibe merkezi haline geldi. Yurt dışındaki en prestijli üniversitelerde, araştırma kurumlarında çalışan yüzlerce öncü bilim insanı, açtığımız programlara başvurarak çalışmalarını ülkemize taşıdı.”

Yerli patent 

“Tabi, bu gelişmelere paralel olarak, çıktıların da muazzam bir şekilde arttığını görüyoruz. Bu durumun en somut göstergesi hiç şüphesiz patent verilerinde kaydettiğimiz artış. 2002’den bu yana yerli patent başvuru sayımız tam 20 kat artarak yıllık 8 bin 500’e ulaştı. Kısacası; yaptığımız yatırımların, uyguladığımız politikaların, harcadığımız emeğin katkısıyla Türkiye, Ar-Ge ve inovasyon alanında sayılı ülkeler arasındaki yerini aldı.”

25 milyon liralık bütçe

“Attığımız adımlara bir yenisini ekliyor; Ar-Ge ve inovasyon ekosistemine çok önemli bir aktör daha kazandırıyoruz. Mobilya sektörümüzün öncülerinden olan Doğanlar Holding Grubunun Lova Yatak markasına ait İnovasyon Merkezini açıyoruz. 25 milyon lira bütçeyle kurulan bu merkezde 40 kişilik bir Ar-Ge ekibi çalışacak.”

Kişiye özel ürün

“Bu proje; Türkiye Fizyoterapistler derneğiyle iş birliği içinde geliştirildi.  Bilim insanlarıyla birlikte basınç ve hareketleri ölçüp analiz eden özel bir sistem tasarlandı ve buradaki Ar-Ge merkezinde konumlandırıldı. Burada yürütülecek bilimsel çalışmalarla omurga sağlığına, kas-iskelet sağlığına, kişiye özel ihtiyaçlara uygun ürünler geliştirilecek.”

Bilimsel temelli

“Farklı vücut anatomileri, farklı uyku alışkanlıkları analiz edilerek bilimsel temellere dayalı bir ürün portföyü oluşturulacak.  Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda satılacak olan bu kişiselleştirilmiş ürünler sayesinde firmamızın ve dolayısıyla ülkemizin kazancı kat be kat artacak.”

Rekabetçilik

“Bu merkezin devreye alınmasıyla birlikte Lova Yatak ürünleri de Ar-Ge ve inovasyon temelli olarak tasarlanıp üretilecek. Böylece firmamızın uluslararası piyasalardaki rekabetçi konumu daha da güçlenecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.