Türk ordusu, insansız sistemleri envanterine alıp kullanmaya devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İnsansız Kara Araçlarının (İKA), Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde kullanılmaya başlanılması üzerine birliklerine teslim edildiği ifade edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, İKA'lar ile muharebede, her türlü harekatta girilemeyen, gözetlenemeyen ve müdahele edilemeyen bölgelerin gözetlenebilmesi, bu bölgelere emniyetli bir şekilde girilebilmesi ve müdahele edilebilmesinin sağlanmasını amaçlıyor.

HÜRJET gökyüzünden selamlamaya devam ediyor HÜRJET gökyüzünden selamlamaya devam ediyor

Birliklerine teslim edilen İKA sistemleri ile personel zaiyatının azaltılması, tehlikeli/kirletilmiş bölgelerde keşif ve gözetleme yapılması, düşman ateşi altında riskli görevlerin daha kolay icra edilebilmesi hedefleniyor.

Milli Savunma Bakanlığı, İKA'ların birliklerine teslim edilmesini, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

MSB tarafından yapılan paylaşımda, "Muharebede, her türlü harekâtta girilemeyen, gözetlenemeyen ve müdahale edilemeyen bölgelere emniyetli bir şekilde girilebilmesi, gözetlenebilmesi ve müdahale edilebilmesini sağlayan İnsansız Kara Araçları (İKA) Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerinde kullanılmaya başlanıyor." ifadelerine yer verildi.

MSB'nin paylaşımında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı birliklerine teslim edilen İKA'nın, Türk savunma şirketi Electroland Defence tarafından geliştirilen ACROB İKA olduğu görülüyor.

ACROB İKA, şu özellikleriyle öne çıkıyor:

  • Keşif ve gözetleme yapabilme
  • Yüksek hareket kabiliyetine
  • Yüksek engel aşabilme
  • Merdiven tırmanabilme
  • Sudan geçebilme
  • Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilme