Kızıl Gezegen'deki çevre koşulları bir uzay aracının görevinin sonunu getirdi.

NASA, Insight ile vedalaşmaya hazırlanıyor.

Mars keşif aracı Insight'ın güneş panellerini Mars tozunun kaplaması, 24 saat 39 dakikadan oluşan bir Mars günü için ihtiyaç duyulan güç miktarını yaklaşık 500 watt-saat'e düşürdü.

NASA's InSight Mars Lander's Days Are Numbered | WIRED

Bu düşüş Insight'ın araştırma çalışmalarının sonunu getirdi. 2018 yılının Kasım ayında Mars'a indiğinde güneş panelleri her bir gün yaklaşık 5 bin watt-saat güç üreten InSight'ın, yıl sonunda tüm operasyonlarının sona ereceği aktarıldı.

2 Dünya yılı görevde kalacağı düşünülen Insight, 4 Dünya yılı görevde bulundu ve bu süre içerisinde Mars'taki en büyük depremi kaydetmeyi başardı. Insight'ın görev boyunca kaydettiği deprem sayısı 1313 olarak kayıtlara geçti.

DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor DARPA, yeni nesil yarı iletken üretimi için harekete geçiyor

Days Are Numbered: Power Levels Diminishing for NASA's Marsquake Hunting  InSight Lander

NASA'nın Gezegen Bilimleri Bölümü direktörü Lori Glaze Insight hakkında yaptığı açıklamada Insight'ın başka gezegenlerde yapılacak görevler için zemin oluşturduğuna dikkat çekti:

"InSight, kayalık gezegenlerin iç mekanlarına ilişkin anlayışımızı değiştirdi ve gelecekteki görevler için zemin hazırladı. Mars'ın iç yapısı hakkında öğrendiklerimizi Dünya'ya, Ay'a, Venüs'e ve hatta diğer güneş sistemlerindeki kayalık gezegenlere uygulayabiliriz."