Sosyal medya uygulamalarının ırkçı söylem ve istismar içerikli yorumların merkezi haline gelmesi, şirketleri yeni önlemler almaya sevkediyor.

Şarkul Avsat'ın haberine göre Instagram, sosyal medyada yapılan ağır eleştiri, küfür ve ırkçı söylem gibi başkalarını rahatsız eden yorumların önüne geçmek için yeni önlemler aldığını açıkladı. Açıklama, Euro 2020 sonrasında, futbolculara yapılan ırkçı ve küfür dolu yorumlara önlem almak amacıyla yapıldı.

Şarkul Avsat'ın edindiği bilgilere göre Instagram, başkalarını rahatsız edici yorumlar paylaşıldığında daha güçlü uyarı verileceğini bildirdi. Instagram'ın aldığı önlemlerin, belirli kelimelerin gizlenmesi ve küfürlerin filtrelenmesi şeklinde olacağı kaydedildi. Söz konusu yenilik ile yorum ve mesaj isteklerininde de sınırlamalar yapılacak.

Instagram'dan ırkçı yorumlar

Koronavirüs nedeniyle ertelenen Avrupa Kupası 2020’nin final maçında İngiltere, İtalya’ya kaybetmiş ve sosyal medyada İngiliz oyunculara ırkçı ve saldırgan yorumlar yapılmıştı.

AB'nin yapay zeka müzakerelerinin son aşaması tehlikede AB'nin yapay zeka müzakerelerinin son aşaması tehlikede

Yorumların İngiltere’de siyasi liderler ve halkın büyük bölümü tarafından tepki görmesinin ardından Facebook ve Twitter gibi büyük sosyal platformların üzerindeki baskı artmıştı.

Instagram’ın yöneticisi Adam Mosseri, bu durum üzerine internet üzerinden yayınladığı yazıda bir değerlendirmede bulundu. Mosseri, “Yeni önlemler ile ırkçı, cinsiyetçi ve homofobik içeriklerin yayılmasını sınırlamayı amaçlıyoruz. Yaptığımız araştırma, ünlü kişilere yönelik saldırıların bu kişileri takip etmeyen veya yakın bir zamanda takip eden kişiler tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor. Bu kişiler saldırmak için fırsat bekliyor. Bunun, futbolculara yönelik ırkçı saldırılarda da gerçekleştiğini gördük.”

Mosseri, Instagram’ın yeni politikası ile yeni takipçilerin yorum yapmasına ve mesaj atmasına izin vermeyeceğini, bu hakkın sadece eski takipçiler ile sınırlı olacağını kaydederken günümüzde rahatsız edici mesajları ve yorumları yüzde 50 oranında azalttığını açıkladığı yazısının devamında şunları söyledi:

“Bir kişi rahatsız edici bir yorum yapmaya çalıştığında zaten uyarı yayınlıyoruz. Birden çok yorum yapmaya çalışırsa daha güçlü bir uyarı yazısı ekranda beliriyor. Şimdi ise ikinci veya üçüncü yorumu göstermek yerine daha güçlü bir uyarı yazısı ileteceğiz."