Önde gelen donanım üreticilerinden olan Intel’den siber saldırı haberi geldi. Aktarılan bilgiye göre şirketin en hassas bilgilerinin yer aldığı dosyalar hackerların eline geçti. Bu verilerin daha önce güvenilir şekilde tutulduğu ve bazı mesajlaşma uygulamaları ile hosting sitelerinde kendisini gösterdiği belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Intel sözcüsü, şirketin Kaynak ve Tasarım Merkezi’ndeki müşterilerin, ortakların ve gelecekteki ortakların bilgilerine erişim sağlandığını belirtti.

Bu bilgilerin erişilebilir hale geldikten sonra indirilip paylaşıldığını düşünen Intel, bazı teknik belgelerin de sızdırıldığını belirtti. Bu belgelerde donanım ve yazılım odaklı bilgilerin yer aldığı aktarıldı. “2016 Intel Kaby Lake Silicion Initialization Code” olarak isimlendirilen, Intel BIOS sistemiyle çalışan verilerin de açığa çıktığı kaydedildi.

Bir Telegram mesajında yazılana göre şirketin aşağıdaki bilgileri sızdırıldı.

Erişimin ne zaman sağlandığı ve dosyaların ne zaman indirildiği bilinmiyor. Ancak bazı belgelerin Mart 2020 olarak tarihlendiği ilk bilgiler arasında.

2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi 2022'de Türkiye'de 138 bin 445 siber saldırı engellendi

Belgelerin Intel çalışanlarının ve müşterilerinin kişisel verilerini içermediği aktarılırken, konu üzerinde çalışıldığı belirtildi.