Pegasus casus yazılımının yankıları sürüyor.

TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, Dijital haklar grubu CitizenLab, İsrail merkezli "NSO Group" adlı şirketin ürettiği "Pegasus" casus yazılımının neredeyse her iPhone, Mac ve Apple Watch cihazına yerleştirmesine izin veren bir güvenlik açığının olduğunu tespit etti.

Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı

Casus yazılımın Iphone cihazlara bulaşabileceği CitizenLab'ın Suudi aktivistin telefonunu analiz etmesi sonucu ortaya çıktı. Güvenlik açığı,  Apple'ın güvenlik açığını düzeltmek için bir güncelleme yayınlamasından kısa bir süre sonra halka duyuruldu.

NSO Group'un istismarı, "sıfır tıklama" güvenlik açığı olarak biliniyor. Yani casus yazılımın telefona yerleşmesi için herhangi bir bağlantıya ya da dosyaya tıklamaya gerek yok.

NSO Group, kötü amaçlı yazılımı; rakip politikacıların, gazetecilerin, aktivistlerin ve iş dünyasının liderlerinin telefonlarındaki bilgilere erişmek isteyen dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda müşteriye sattı.

Temmuz ayında Uluslararası Af Örgütü ve 15'ten fazla basın kuruluşunun yaptığı bir araştırma, İsrailli NSO şirketi tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus'un dünyanın birçok farklı ülkesinde hükümetler tarafından aralarında gazeteci, akademisyen, siyasetçi ve hak savunucusunun da olduğu binlerce kişinin telefonuna yüklenmiş olabileceğini ortaya koymuştu.